Sieradz

szukaj w serwisie

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Co warto wiedzieć na temat pracy pentestera?

Redakcja, 17.01.2024, 23:37

Jak sprawdzić, czy aplikacja lub firmowe dane są bezpieczne? Na jakiej podstawie można ocenić, czy nowe oprogramowanie spełnia standardy w zakresie bezpieczeństwa IT? W tym celu warto wykonać symulację cyberataku. To zajęcie dla specjalistów, zwanych w branży pentesterami. Czym na co dzień zajmuje się pentester i co warto wiedzieć na temat tej pracy? Odpowiadamy.

Kim jest pentester i co to jest penetration test?

W języku angielskim penetration test oznacza w pełni kontrolowany, specjalistyczny test zabezpieczeń IT. Dzięki próbie penetracyjnej można ocenić, czy firmowe dane są bezpieczne i które ogniwa systemów zabezpieczeń należy zoptymalizować. Realizacją pen-testów zajmują się wykwalifikowani programiści, pentesterzy.

Praca IT Lublin: znajdź zlecenia dla pentesterów!

Zawód pentestera opisują również inne nazwy, na przykład: Information Security Specialist, Security Engineer, Cloud Security Engineer, Software Tester czy Security Architect. Ze względu na specyfikę zadań na tym stanowisku pentesterów określa się również mianem: etycznych hakerów (Ethical Hackers). Penhakerzy nie wyłudzają bowiem danych - poprzez kontrolowane włamania do firmowych systemów wspierają firmy w tworzeniu silnych zabezpieczeń IT.

Główne zadania pentesterów

Czym na co dzień zajmuje się pentester? Podstawowym zadaniem tego specjalisty jest hakowanie, czyli podejmowanie w pełni kontrolowanych prób wyłudzenia danych firmowych. Pentester krok po kroku sprawdza bezpieczeństwo stron internetowych, systemów informatycznych lub też aplikacji. Po wykonaniu audytu zabezpieczeń tester sporządza raport i proponuje najlepsze rozwiązania w zakresie napraw wykrytych usterek i błędów.

Szukasz pracy w Lublinie w cybersecurity? Sprawdź najnowsze oferty!

Ilość, a także zakres obowiązków na stanowiskach młodszych i starszych pentesterów znacząco się różnią. Zadaniem starszego pentestera jest też tworzenie standardów i procedur bezpieczeństwa IT w firmach. Doświadczeni, etyczni hakerzy często sami dokonują niezbędnych modyfikacji i optymalizują działanie aplikacji lub stron. Są to specjaliści, odpowiedzialni za zarządzanie projektami, związanymi z bezpieczeństwem danych oraz inwestycji. Osoby rozpoczynające karierę pentesterów zajmują się głównie częściową realizacją testów bezpieczeństwa.

Pentester - oto zawód przyszłości

Etyczny haker to bez wątpienia jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów z sektora IT. Zapotrzebowanie na usługi pentesterów stale rośnie i ma ono ścisły związek z rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. Wciąż pojawiają się nowe odmiany szkodliwych programów, wirusów i robaków, przez które firmy w skali globalnej narażone są rocznie na miliardowe straty. Pentesterzy są więc bardzo ważnym ogniwem w branży IT. Ten nowy zawód to idealna opcja dla osób ukierunkowanych na rozwój i poznawanie nowych technologii.

Podsumowanie

Wykonywanie testów penetrujących staje się standardową procedurą bezpieczeństwa zarówno w większych, jak i w mniejszych firmach. Testy te wykonują specjaliści, zwani pentesterami, inaczej: etycznymi hakerami. To zajęcie przyszłości i zawód, który stale ewoluuje. Praca w charakterze pentestera jest bardzo odpowiedzialna. Mogą ją więc wykonywać jedynie osoby o nieposzlakowanej opinii, działające w sposób etyczny. Pentesterzy realizują różne zadania, w zależności od posiadanych kompetencji i doświadczenia. Juniorzy wykonują proste testy bezpieczeństwa, seniorzy zajmują się zaś kompleksową obsługą projektów, związanych z bezpieczeństwem IT.

Przeczytaj również: https://blog.theprotocol.it/artykul/microsoft-edge-w-koncu-staje-sie-w-miare-bezpieczna-przegladarka

Tagi: informatyka | IT | praca
źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.