Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Rejestracja spółki komandytowej

Redakcja, 14.04.2023, 17:58

W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak przebiega rejestracja spółki komandytowej. Jest to jedna ze spółek handlowych, określana jako spółka osobowa.

← REKLAMA

Obsługa prawna firm w Warszawie obejmująca spółkę komandytową sprowadza się do wsparcia w rejestracji spółki w KRS oraz bieżącym doradztwie prawnym w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej.

Czym charakteryzuje się spółka komandytowa?

Spółka komandytowa, jak każda spółka osobowa posiada zdolność prawną oraz sądową. Nie posiada ona jednak osobowości prawnej. Co w niej charakterystyczne, to występowanie dwóch rodzajów wspólników - komandytariuszy i komplementariuszy. Ich uprawienia oraz zobowiązania kształtują się w sposób odmienny.

Wspólnicy spółki komandytowej

Wspólnikami spółki komandytowej, a zatem równocześnie ich założycielami mogą być zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. Dodatkowo wspólnikiem spółki komandytowej może być także inna spółka osobowa, a więc np. spółka jawna. Nie może nim być jednak spółka cywilna.

Jak zarejestrować spółkę komandytową?

Obecnie istnieje możliwość rejestracji spółek handlowych, w tym spółki komandytowej zarówno w trybie uproszczonym (tzw. tryb S24), jak i zwykłym. W zakresie trybu zwykłego w ramach obsługi prawnej firm w pierwszej kolejności należy stworzyć umowę spółki, która następnie będzie musiała zostać zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego. W umowie takiej powinny znaleźć się takie elementy jak m. in.: firma, siedziba, przedmiot działalności, określenie wkładów, określenie sumy komandytowej oraz czas trwania spółki. W trybie zwykłym możemy w sposób dowolny wprowadzać inne elementy do umowy spółki, celem pełnego spełnienia naszych oczekiwań co do zasad jej funkcjonowania.
Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku o rejestrację spółki. Wniosek taki składany jest do właściwego sądu rejestrowego - sądu rejonowego.

Jak zarejestrować spółkę komandytową w trybie uproszczonym?

Od 2015 r. istnieje możliwość zarejestrowania spółki komandytowej w sposób uproszczony, w trybie S24. W takim trybie umowa spółki sporządzana jest w oparciu o wzór udostępniany na stronie internetowej. Także rejestracja spółki komandytowej odbywa się za pośrednictwem portalu S24. Dzięki temu unikamy kosztów obsługi notarialnej, aczkolwiek mamy mniejsze możliwości modyfikacji narzuconego przez system S24 wzorca umowy.

Podsumowanie

Obsługa prawna firm w zakresie rejestracji spółki komandytowej polega w szczególności na wyborze trybu postępowania oraz wsparciu klienta przy zawarciu umowy spółki. Bez względu bowiem na to, jaki tryb postępowania wybierzemy w danej sytuacji, powinien on być dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Możemy bowiem wybrać dłuższy tryb procedury zwykłej, który pozwala na wprowadzenie wielu rozwiązań dostosowanych do potrzeb prowadzonej przez nas działalności bądź tryb S24, który jest trybem uproszczonym, lecz jednocześnie zapewniającym niewielkie możliwości zmiany umowy spółki. Bez wątpienia kancelaria prawna z Warszawy zapewniająca obsługę prawną firm wesprze Państwa w sprawnym i skutecznym zarejestrowaniu spółki komandytowej.

KR, źródło: Materiał Partnera
Fot. Wikipedia

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj