Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czy warto zostać kosztorysantem?

Redakcja, 28.07.2022, 23:00

Niektóre profesje stosunkowo od niedawna kwalifikuje się jako zawody. Przykładem może być kosztorysant, który najczęściej jest związany z branżą budowlaną. Osoba na tym stanowisku odpowiada za przygotowywanie szczegółowych kosztorysów, mając na uwadze oczekiwania zleceniodawcy.

← REKLAMA

Czym zajmuje się kosztorysant?

Poszczególne oferty pracy na stanowisko kosztorysanta dotyczą głównie branży budowlanej. Bardzo często w tym zawodzie pracują osoby, które od lat są związane z tą gałęzią rynku. Mogą to być architekci lub inżynierowie budownictwa, doskonale orientujący się w kosztach usług i materiałów budowlanych. W związku z tym, w wielu przypadkach pracodawcy mają ściśle określone oczekiwania względem wykształcenia potencjalnych kandydatów - poszukiwane są przede wszystkim osoby mające wykształcenie budowlane. Osoba na stanowisku kosztorysanta zajmuje się przygotowywaniem pełnej dokumentacji finansowej dla konkretnego zlecenia. Musi dokładnie analizować wydatki związane z poszczególnymi etapami danej inwestycji. Pod uwagę bierze wiele czynników - nie tylko aktualne ceny wybranych materiałów budowlanych, ale także koszty dotyczące określonych technologii wykorzystywanych podczas budowy.

Gdzie może pracować kosztorysant?

Branża budowlana jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu kosztorysant może znaleźć zatrudnienie w firmach o różnym profilu działalności. Zazwyczaj oferty pracy są wystawiane przez podmioty zajmujące się świadczeniem usług budowlano-remontowych. Kosztorysanci mogą nawiązać współpracę z firmami specjalizującymi się w budownictwie kubaturowym lub zajmującymi się innymi obszarami działalności budowlanej. Wśród innych branż, które dominują spośród ofert zatrudnienia, warto także wymienić górnictwo. Ponadto, kosztorysant może zatrudnić się w firmie związanej z architekturą krajobrazu lub z podmiotem specjalizującym się w renowacji obiektów zabytkowych.

Jakie wymagania?

W wielu propozycjach zatrudnienia pracodawcy mają ściśle sprecyzowane wymagania dla kandydatów na stanowisko kosztorysanta. Większość z nich oczekuje dobrej znajomości konkretnych programów do kosztorysowania, takich jak chociażby Norma Pro. Wymagane są także określone umiejętności, w tym analizowania dokumentacji technicznej czy sporządzania przedmiarów na podstawie otrzymanych wcześniej danych.

źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj