Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Funkcjonalne domki ogrodowe - zalety drewna w okresie letnim

Redakcja, 03.07.2020, 11:57

Latem spędzamy bardzo wiele czasu na dworze - na działce lub w ogrodzie, zajmując się pielęgnacją roślin czy po prostu relaksując. Domki ogrodowe są bardzo często nieodłącznym elementem naszych letnich aktywności. Możemy się w nich skryć przed palącym słońcem, przechowywać narzędzia czy spędzić czas z przyjaciółmi. Tego rodzaju konstrukcje wykonujemy zazwyczaj z drewna - jednak z jakiego dokładnie powodu? Szukając odpowiedzi na to pytanie, zwróciliśmy się o pomoc do eksperta. Pan Przemysław Balecwicz jest dyrektorem Eko Architektury - firmy zajmującej się profesjonalnym projektowaniem i sprzedażą budynków drewnianych.

← REKLAMA

Witamy Panie Przemysławie - wywiad rozpoczniemy pytaniem zawartym we wstępie. Dlaczego tworząc konstrukcję taką jak domek ogrodowy najczęściej ludzie decydują się na wybór właśnie drewna?

Witam. Sądzę, że wbrew pozorom odpowiedź - a właściwie odpowiedzi na to pytanie są całkiem proste. Pierwszą kwestią jest tutaj ekonomia - budowa drewnianego domku w każdym przypadku okazuje się znacznie bardziej opłacalną inwestycją. Nie obciąża zbytnio domowego budżetu, jednocześnie zapewniając taką samą lub lepszą trwałość co budowla wykonana z cegły - oczywiście jeśli zostaną zachowane wszelkie standardy jakości. Z drugiej strony, drewno zawiera olejki eteryczne, które mają kojący wpływ na układ nerwowy i oddechowy człowieka. Dzięki temu lepiej się relaksujemy - co w okresie letnim staje się jeszcze większą zaletą.

Wspomniał Pan o dopilnowaniu standardów jakości podczas budowy domku. Nasuwa się tutaj inne pytanie - o czym należy pamiętać przy tworzeniu domku ogrodowego z drewna, aby był on tak trwały jak ten wykonany z cegły?

Pierwszym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na trwałość konstrukcji jest gatunek drewna oraz jego wilgotność. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu budownictwo nie było tak zaawansowane, aby określić, jak dopasować owe czynniki. Dzisiaj wiemy, że najlepiej sprawdza się drewno iglaste - najlepiej jodłowe i sosnowe - z północnego regionu. Jeśli zaś chodzi o wilgotność, powinna się ona mieścić w przedziale od 14% do 18%. Ogromne znaczenie mają również kwestie konstrukcyjne. Tworząc projekt budynku, należy pamiętać o zapewnieniu drewnianym elementom dostępu do powietrza - dzięki temu będą się one mogły prawidłowo wietrzyć. Wystające elementy budowli należy zamontować tak, aby w czasie opadów deszczu woda mogła po nich swobodnie ściekać i nie osadzała się. Ważne jest również to, aby nie doprowadzić do powstania kondensatu i oczywiście pamiętać o odpowiedniej impregnacji, a także pomalowaniu drewna.

Cały proces wydaje się dość skomplikowany. Ile w takim razie musi trwać budowa domku ogrodowego z drewna? Czy można by było ją rozpocząć choćby na początku wakacji i korzystać choćby przez miesiąc?

Odpowiadając na drugą część pytania - jak najbardziej, a nawet przez większą część wakacji. Jeśli bowiem chodzi o domki ogrodowe, które posiadają bardzo niewielki metraż - cały proces montażu od chwili dostarczenia materiałów powinien potrwać nie dłużej niż dwa dni. Samo zamówienie w Eko Architekturze należałoby co prawda złożyć na jakiś miesiąc przed wakacjami - niemniej jednak sam montaż jest bardzo łatwy i szybki. Do każdego zamówionego domku dołączamy szczegółową instrukcję z dokładnym opisem każdego etapu budowy. Tak naprawdę domek ogrodowy może być wzniesiony nawet przez jednego człowieka - i to bardzo szybko. Trochę dłużej trwałby montaż większych konstrukcji, jak drewniane domy klasy A - tutaj jednak uwzględniam wyłącznie maksymalny metraż domków ogrodowych.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj