Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Konwent powiatów województwa

Redakcja, 02.07.2016, 15:30

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Odbył się Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego. Gospodarzem spotkania było Starostwo Powiatowe w Łasku. Powiat sieradzki reprezentował starosta Mariusz Bądzior, zduńskowolski członek zarządu powiatu Feliks Pacewicz.

← REKLAMA

Przedstawiciele samorządów powiatowych podjęli trzy główne tematy: ujednolicenia Centralnej Ewidencji Kierowców i bazy PESEL, organizacji służby zdrowia na terenie województwa łódzkiego oraz organizacji i finansowaniu oświaty i kształcenia zawodowego. Spotkanie zaczęło się jednak od prezentacji powiatu łaskiego. Jego historię przybliżyła starosta Teresa Wesołowska.

Ujednolicenie CEK potrzebne jest z jednego głównego powodu.

- Od dłuższego czasu nikt nie aktualizował tej bazy danych pod kątem usunięcia z niej nazwisk osób już nieżyjących. Najwyższy czas to zrobić - mówiła Teresa Wesołowska.
Odnośnie służby zdrowia, starosta zgierski Bogdan Jarota przywołał problem stwierdzania zgonu osób znalezionych, zwłaszcza w godzinach nocnych i w święta.

- Obecne sprawę tę reguluje archaiczna ustawa z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która w żaden sposób nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Mówi ona, że starosta powołuje lekarza stwierdzającego zgon w przypadku, gdy nie może tego zrobić lekarz leczący zmarłego w ostatniej chorobie. Teraz starosta nie ma do tego odpowiednich narzędzi prawnych, a nikt nie chce ponosić kosztów wyjazdów na oględziny takich zwłok - mówił Bogdan Jarota. Starosta rawski Józef Matysiak zwrócił dodatkowo uwagę, że nawet w małych powiatach jeden dyżurujący lekarz koroner to za mało.

Na konwencie gościła przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Mariola Mirecka - zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji. Zaprezentowała placówki oświatowe podległe łódzkiemu samorządowi wojewódzkiemu. Mówiła też o nowościach w kształceniu zawodowym.

Uczestnicy konwentu otrzymali do zaopiniowania statutu tworzonego właśnie Związku Powiatów Województwa Łódzkiego. ZPWŁ z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim powstaje w celu: cyfryzacji baz danych Ewidencji Gruntów i Budynków (w tym utworzenia numerycznej mapy ewidencji gruntów i budynków oraz pozyskiwania danych budynków i lokali), przekształcenia analogowej mapy zasadniczej do numerycznej obiektowej mapy zasadniczej oraz informatyzacji zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Starostowie podjęli też decyzję co do terminu kolejnego spotkania konwentu. Zaplanowano go na 15 września. Miejscem konwentu będzie Bełchatów.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_12365 (IP: *.*.129.12), 05.11.2016, 22:32
  Powiat rawski podobnie jak zgierski powołał lekarza do stwierdzania zgonów w "trudnych" sytuacjach. Nie ma o czym dyskutować, wystarczy chcieć i można wszystko...
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj