Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

O kosmosie w Sieradzu

Redakcja, 09.10.2014, 15:19

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

W Muzeum Okręgowym w Sieradzu trwała 5. Konferencja Kosmiczna, w ramach której przygotowano wiele ciekawostek ze świata astronomii.

← REKLAMA

W ramach konferencji 8 października w Klubie Garnizonowym 15. SBWD otwarto wystawę filatelistyczną. Jednakże część kulminacyjna konferencji rozpoczęła się jednak w Muzeum Okręgowym, na którą przyjechały między innymi córki oraz wnuczki Arego Sternfelda, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele powiatu, miasta i uczniowie sieradzkich szkół.

Ary Sternfeld (Szternfeld) to pochodzący z Sieradza pionier kosmonautyki, żyjący i pracujący w poprzednim stuleciu. Na cześć tej biografii Muzeum Okręgowe w Sieradzu od pięciu lat organizuje Sieradzką Konferencję Kosmiczną.

- Dla ojca Polska była miejscem, gdzie dobrze się czuł, swobodnym człowiekiem. Mógł mówić, co chciał, a nie tak jak w Moskwie w tamtych czasach, gdy nie można było wyrażać swoich prawdziwych myśli - wspomina Elwira Sternfeld-Berman - córka naukowca.

- Era kosmiczna - licząc ją od wyniesienia sputnika - to jest 50 lat. To wcale niemłoda dziedzina, a jej początki zaczęły się w latach 30./40. ubiegłego wieku. Podstawy kosmonautyki, czyli lotów orbitalnych stworzył Ary Sternfeld, a korzenie danej dziedziny są bardzo ważne. Jeżeli te korzenie zaczęły się w Sieradzu, to stąd nie dziwię się, że to miasto chce te korzenie pielęgnować - mówi Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przypomina też, że imprezy związane z kosmonautyką organizowane są w pierwszym tygodniu października w tzw. Kosmiczny Tydzień, bo tego miesiąca wyniesiono na orbitę pierwszego satelitę.

Podczas konferencji można było wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących osiągnięć sieradzanina Ary Sternfelda. Otwarto także wystawę zatytułowaną "Z Sieradza do gwiazd. Od idei szternfeldowskich do osiągnięć współczesnej kosmonautyki", na której można obejrzeć pamiątki między innymi Mirosława Hermaszewskiego - Polaka, który był w kosmosie.

- Główne znaczenie upatrujemy w tym, żeby w realizacji niejako testamentu Arego Sternfelda, w Sieradzu mógłby powstać nie tylko ośrodek myśli naukowej, ale i małe przedsiębiorstwa związane z kosmosem, z techniką kosmiczną - mówi o jednej z szans, które może się pojawić dzięki systematycznemu organizowaniu Konferencji Kosmicznej Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbył się koncert w Teatrze Miejskim "Kosmiczne wibracje" w wykonaniu Pawła Krasińskiego i Katarzyny Antoniak. Dziś odbyły się kolejne wykłady naukowe, a także podsumowano konkurs ogłoszony dla młodzieży. Przez cały czas trwania konferencji prezentowany był łazik marsjański.

Zobacz także: Sieradzka Konferencja Kosmiczna 2013

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_6724 (IP: *.*.8.82), 10.10.2014, 08:56
  co to za E.T. na 1 foto 3 od prawej?!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6645 (IP: *.*.101.200), 10.10.2014, 21:10
  Fajna impreza, godna pochwały i rozwijania. Szpeci ją jedynie facjata lansera
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj