Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Dziedzictwo Szternfelda - Ziemia widziana z komsosu

Redakcja, 08.10.2013, 18:07

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

W Sieradzu trwa IV Sieradzka Konferencja Kosmiczna, której gościem honorowym jest generał pilot Mirosław Hermaszewski - do dzisiaj jedyny Polak w kosmosie.

← REKLAMA

Konferencja rozpoczęła się we wtorek, 8 października, od otwarcia wystawy filatelistycznej w klubie 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Ceremonii dokonał gen. pil. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos statkiem Sojuz 30 (1978), a także Honorowy Obywatel Sieradza (1984) oraz członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadzającej w 1981 r. stan wojenny w Polsce.

W Teatrze Miejskim w Sieradzu przygotowano blok konferencji. Jako pierwszy wystąpił Mirosław Hermaszewski, który opowiedział o swojej przygodzie z lotnictwem i pobytem w kosmosie. - Kosmos to poważna sprawa, niewielu ludzi tam było do tej pory. Ja jestem 89. człowiekiem, który miał okazję zobaczyć Ziemię z dystansu. Widzi ją całą, okrąża ją w ciągu 90 minut, widzi zachód Słońca, noc, dzień i to wszystko w zaledwie 90 minut - dzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w kosmosie Hermaszewski.

Odbyły się już też wykłady tematyczne: dr Edyty Woźniak z Zespołu Obserwacji Ziemi Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk "Teledetekcja satelitarna - jak obserwujemy ziemie z kosmosu" oraz dr hab. inż. Stanisława Lewińskiego prof. CBK PAN "Zdjęcia satelitarne - przykłady pozyskiwania informacji o środowisku".

- Jest to w tej chwili jedna z podstawowych metod monitoringu środowiska. Jedynie badaniami kosmicznymi możemy oglądać naszą Ziemię z dużej wysokości, jednocześnie duże obszary. To w połączeniu z badaniami naziemnymi, punktowymi, daje nam możliwości pozyskiwania rzeczywistych informacji o naszej planecie - mówi Lewiński.

Stanisław Lewiński otworzył również wystawę fotograficzną "Obrazy Ziemi" fotografii dr Marka Ostrowskiego. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji swoją prelekcję wygłosił dr Mateusz Józefowicz, prezes stowarzyszenia Mars Society, który zademonstrował łazika marsjańskiego.

Podczas pierwszego dnia konferencji rozstrzygnięto również dwa konkursy przygotowane dla młodzieży: plastyczny oraz z wiedzy o kosmosie. Pierwsza zabawa polegała na wykonaniu dowolną techniką plastyczną pracy na temat "Ziemia widziana z kosmosu". W kategorii junior najlepsi byli: Wiktoria Tomaszek z Wieruszowa, Bartłomiej Tasarz z Wielunia, Anita Witczak z Burzenina i Gracjan Wojcieszko z Wieruszowa, zaś w kategorii student: Kamila Kamińska z Gołotczyźni oraz Mona Wiatr z Wielunia. W drugim konkursie trzeba odpowiedzieć na 10 pytań szczegółowych (na przykład: kiedy został wystrzelony pierwszy satelita meteorologiczny) i jedno pytanie/zadanie problemowe. Tu najlepsi byli w kategorii junior: Emil Pieniążek z Warszawy, Kacper Kula z Wielunia, Barbara Biesiadecka, w kategorii studenci Aleksandra Ogorzelska z Kępna, Maja Nowieka z Łodzi i Karolina Jędraszczyk z Pajęczna.

Sieradzka Konferencja Kosmiczna jest organizowana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu na część współtwórcy podstaw kosmonautyki pochodzącego z Sieradza - Arego Szternfelda (1905-1980). O sławnym sieradzaninie opowiadają: prezes sieradzkiego koła filatelistów Marian Frajtak i dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Kowalski:

Rozmowy o kosmosie będą trwać do jutra. 9 października odbędą się ćwiczenia z teledetekcji satelitarnej w wybranych szkołach Sieradza, a także zaprezentowana zostanie kolejna prezentacja na temat eksploracji Marsa.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • ~gość_4127 (IP: *.*.77.243), 08.10.2013, 21:22
  Bardzo ciekawa imprez, szkoda że nie mogłam być na niej, dobrze że jest tu informacja :)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4129 (IP: *.*.191.70), 09.10.2013, 08:23
  komuchy na afisz się pchają...
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_3585 (IP: *.*.87.13), 14.10.2013, 07:29
  no i oczywiście prezydent łod pomysła ......kosmicznego...hehe
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj