Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Dzień Judaizmu w Sieradzu

Redakcja, 22.01.2013, 15:36

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Już po raz szesnasty w Kościele katolickim w Polsce obchodzony był Dzień Judaizmu. W diecezji włocławskiej pamięć o społeczności żydowskiej brutalnie wymordowanej przez niemieckiego okupanta przywołano w Sieradzu.

← REKLAMA

Dzień Judaizmu połączono z 68. rocznicą sowieckiego nalotu na Sieradz, trzy dni przed wyzwoleniem miasta. Zginęło ponad 100 mieszkańców, a przeszło 200 zostało ciężko rannych, zniszczono wiele drewnianych domów wraz z dobytkiem. Miał to być odwet za zastrzelenie katapultującego się radzieckiego lotnika przez hitlerowską obronę. Zwiad sowiecki nie sprawdził niestety, ze wojska niemieckiego już tam nie było, zaś zginęli bezbronni polscy mieszkańcy.

Na sieradzkie uroczystości 20 stycznia przybyli m.in.: ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Warszawie Zvi Rav-Ner, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl, władze samorządowe miasta i powiatu. W Sieradzkim Centrum Kultury swoje fotografie z licznych wędrówek po polskich i słowackich Tatrach zaprezentował rabin Łodzi Symcha Keller. Autor ze swadą opowiadał o swoich wędrówkach po górach, w których najlepiej wyczuwa bliskość Boga i jego majestat.

W Domu Katolickim przy sieradzkiej kolegiacie otworzono wystawę prac Diti Rav-Ner, małżonki ambasadora Izraela, która poprzez liczne fotogramy przypomina twarze i postacie dawnych mieszkańców ul. Próżnej, która wchodziła w skład warszawskiego getta. Połączenie dawnych zdjęć z obrazami współczesnej Próżnej budzi refleksję, ożywia pamięć oraz wzbudza podziw nad trzyletnią pracą fotografika. - Pamięć o przeszłości, refleksja nad dramatami tysięcy ludzi niech kształtuje naszą tożsamość, pobudza do modlitwy i działań na rzecz pokoju i wzajemnego poszanowania – mówił bp Mering, dziękując twórcy i organizatorom wystawy.

O godz. 17.30 pod ścianą memorialną, na której umieszczono nazwiska sieradzan, którzy stracili życie podczas bombardowania 20 stycznia 1945 r. oraz tablicą upamiętniającą Żydów, mieszkańców ziemi sieradzkiej - ofiar ludobójstwa hitlerowskiego odmówiono modlitwy, zapalono znicze i złożono kwiaty.

Dzień Judaizmu w Sieradzu jest organizowany dzięki zaangażowaniu i pracy księdza prałata Mariana Bronikowskiego, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Święto zostało zaś ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, a jego obchody przypadają w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Zobacz także: Dzień Judaizmu (2012)

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

  • ~gość_1482 (IP: *.*.62.186), 22.01.2013, 21:34
    ale wstawił fotki portal schodzi na psy
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
    • ~gość_1644 (IP: *.*.191.11), 22.01.2013, 21:55
      a co ci się w tych fotkach nie podoba, napisz gdzie są lepsze to sobie obejrzę?
      0
      Jestem przeciw!
      Jestem za!
      Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj