Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Dzień Judaizmu w Sieradzu

Redakcja, 22.01.2012, 13:45

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Po raz czwarty w piątek w Sieradzu obchodzono Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.

← REKLAMA

Piątkowy termin wydarzenia nie był przypadkowy, gdyż wiąże się on z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się w Sieradzu 67 lat temu. 20 stycznia 1945 roku wojska radzieckie zbombardowały miasto, w wyniku czego zginęło około 100 sieradzan, a ponad 200 mieszkańców zostało ciężko rannych.

Uroczystości w Sieradzu zaszczycili: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, biskup diecezjalny włocławski Wiesław Mering oraz rodziny żydowskie. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta z prezydentem Sieradza Jackiem Walczakiem na czele, mieszkańców regionu, a także uczniów sieradzkich szkół.

Obchody rozpoczęły się w Teatrze Miejskim powitaniem zebranych przez księdza Mariana Bronikowskiego, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Po prezentacji fragmentów "Kroniki okupacyjnej" autorstwa siostry Pauliny Jaskulanki, nastąpiła seria krótkich przemówień zaproszonych gości.

- To, co dziś tutaj robimy razem, jest dialogiem - tłumaczył w rozmowie z nami ambasador Izraela Zvi Rav-Ner.

Wkrótce potem główne obchody tegorocznego Dnia Judaizmu przeniosły się przed ścianę memorialną poświęconą ofiarom sowieckiego nalotu i znajdującą się przy sieradzkiej kolegiacie. Tam po kilku przemówieniach nastąpiła wspólna modlitwa prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski oraz biskupa diecezji włocławskiej. Na koniec uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wszyscy goście podkreślali istotność wydarzenia, podczas którego spotykają się wyznawcy różnych religii. - Kiedy człowiek chce poznać moją religię, to ja mam obowiązek bycia bardziej otwartym - tłumaczył rabin Michael Schudrich.

- My mamy świadomość, że wyrośliśmy z religii Izraela, że mamy ten sam Dekalog, to samo prawo moralne i tego samego Boga - mówił bp Wiesław Mering.

Wieczorem w kolegiacie została odprawiona msza święta w intencji sieradzan, którzy zginęli w czasie bombardowania miast. W trakcie uroczystości odczytano fragmenty kroniki parafialnej dotyczących dramatycznych wydarzeń sprzed 67 lat.

Zobacz także: Pozostały tylko kamienie..., Wystawa prac Małgorzaty Gładyszewskiej

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj