Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

31 lat temu... (4)

Redakcja, 02.10.2011, 15:27

Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Powstająca wielka przychodnia przy alei Pokoju była jednym z głównych tematów prasy we wrześniu 1980 r. Zajrzymy także do piłkarzy, zbulwersujemy się rdzewiejącymi piecami, a także dowiemy się, dlaczego Sieradz na stałe zapamiętał Władysław Jagiełło. Na koniec nauczymy się korzystać z teflonu.

← REKLAMA

Czytelnicy zapewne pamiętają publiczną przychodnię rejonową mieszczącą się przy alei Pokoju. Skończą się więc narzekania na warunki lokalowe - tak pisały w 1981 r. gazety o powstającej nowej placówce, która miała powierzchnię aż 900 mkw. O sytuacji w sieradzkiej służbie zdrowia w artykule poniżej.

Sieradzkie nie zaliczało się nigdy do mocarstw piłkarskich - tak zaczyna się kolejny prezentowany przez nas artykuł. Najmocniejszymi wówczas drużynami w regionie były: Warta Sieradz, Pogoń Zduńska Wola i WKS Wieluń. Mimo poniżej opisywanych podejmowanych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej działań, chyba do dziś niewiele się zmieniło w tym temacie.

A teraz czas na PRL-owskie dziennikarstwo śledcze. W sklepie GS w Widawie wystawione pod chmurką piece grzewcze nie tylko ulegały korozji, ale też były niszczone przez złodziei. Po krytycznej publikacji prasowej zarząd GS-u przysłał natychmiast stosowne wyjaśnienia dotyczące zaistniałej sytuacji. Czyżby widawskiej GS chodziło o "wybielenie się" w oczach jednostek nadrzędnych? - podsumowała bezlitośnie gazeta.

Przenieśmy się jeszcze głębiej w historię naszego regionu. Miasto nad Wartą i Żegliną było miejscem, w którym zostały zrealizowane dążenie Władysława Jagiełły do sukcesji tronu - czytamy w artykule. I kto teraz powie, że Sieradz na mapie dziejów Polski nic nie znaczy? To tutaj właśnie wybierano królów!

Na koniec odkryjemy naczynia teflonowe, które właśnie pojawiły się w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Nie wszystkie gospodynie wiedzą jednak, jakie właściwości posiada teflon, jak używać naczynia nim pokryte i jak je konserwować - zaznacza autorka tekstu. Teflon na stałe zagościł w naszych kuchniach, więc poniższy artykuł może przydać się nawet dzisiaj.

Serdecznie dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu za udostępnienie zbiorów. Prezentowane wycinki pochodzą z gazet "Głos Robotniczy" oraz "Nad Wartą", które ukazały się w regionie we wrześniu 1980 r.

Czytaj także: 31 lat temu... (3)


UWAGA konkurs!!!

Na głównym zdjęciu artykułu widać budowę pewnego znanego sieradzkiego obiektu. Co to za obiekt i gdzie on się znajduje?
Pierwsza osoba, która poda prawidłową odpowiedź na to pytanie w komentarzu pod artykułem, otrzyma trzymiesięczną licencję na program antywirusowy ESET.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • Zobacz profil użytkownika Peters
  Peters, 02.10.2011, 16:04

  Stawiam na sieradzki "nowy" szpital.

  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • Zobacz profil użytkownika jk
  Redaktor
  jk, 02.10.2011, 16:14

  Brawo!!! Licencja zostanie wysłana pocztą elektroniczną w ciągu kilku minut. :-)

  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj