Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

31 lat temu... (3)

Redakcja, 11.09.2011, 15:25

Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Dlaczego kosmonauta musi mieć zgrabne zęby? Kto pije miętę? Który poseł ma najwięcej świń? Czy w Sieradzu łatwo zjeść smażoną rybę? I dlaczego w ogóle to miasto nie stało się wielkomiejską metropolią? O tym wszystkim dowiemy się z archiwalnych gazet z 1980 roku.

← REKLAMA

Przełom sierpnia i września to tradycyjnie dla dzieci i młodzieży początek szkoły. Zajrzyjmy do tych, którzy właśnie zaczynają szkołę podstawową, czyli do pierwszoklasistów. Dzieci na pierwszej lekcji opowiadają kim chcą zostać. - Ja tam nie będę żadnym malarzem tylko kosmonautą - mówi jeden z chłopców. Dalej czytamy, że zna on Mirosława Hermaszewskiego oraz że w kosmosie trzeba mieć wszystkie zgrabne zęby. A po co? - Psecies kosmonauta musi mówić szybko i wyraźnie. I jak są zęby niezgrabne, to oni na ziemi nic nie mogą zrozumieć...

Jednym z najważniejszych tematów dla ówczesnej prasy byli oczywiście ludzie pracy. Zajrzyjmy więc, co słychać po wakacjach u miejscowej klasy robotniczej pracującej w największych zakładach województwa sieradzkiego. - Zaopatrzenie w napoje dobre. Załoga otrzymuje bez ograniczeń wodę sodową, mleko, kawę, miętę - czytamy. Czy jednak aby na pewno wszystko jest dobrze?

A skoro już jesteśmy przy przemyśle, to poznajmy historię dawnej manufaktury Harrera, mieszczącej się w dawnym Sieradzu. - W rzędzie miast, które odegrały poważniejszą rolę w rozwoju przemysłu włókienniczego w naszym kraju, niepoślednie miejsce zajmuje Sieradz - tak zaczyna się artykuł. Dlaczego fabryka upadła, niwecząc przy tym szansę Sieradza na rozwój? Zapraszamy do lektury.

Przechodzimy do naszego ulubionego cyklu "Album sieradzkich wsi". - Wieś nie jest duża, liczy bowiem tylko 39 gospodarstw, ale nazywa się Kliczków Wielki. Za to sąsiednia, oddalona tylko o 3 kilometry wieś, licząca około 120 gospodarstw, jak gdyby na przekór, nazywa się Kliczków Mały. W poniższym artykule dowiemy się o czynach społecznych, dobrym rolnictwie, dumnym naczelniku, czyli o życiu w Kliczkowie Wielkim, który nawet miał... swojego posła na Sejm.

- Wielu polskich turystów zazdrosnym okiem spogląda na doskonale prosperującą małą gastronomię w miastach Niemieckiej Republiki Demokratycznej - czytamy na wstępie kolejnego artykułu. Czy w Sieradzu i w regionie również łatwo można było zjeść obiad pod parasolem? Może Czytelnicy pamiętają smażalnię ryb obok dworca PKS w Sieradzu? Zapraszamy do wędrówki po regionalnych punktach małej gastronomii.

Serdecznie dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu za udostępnienie zbiorów. Prezentowane wycinki pochodzą z gazet "Głos Robotniczy" oraz "Nad Wartą", które ukazały się w regionie na przełomie sierpnia i września 1980 roku.

Czytaj także: 31 lat temu... (2)


UWAGA konkurs!!!

W którym miejscu Sieradza znajdował się skwer z kompozycją kwiatową promującą olimpiadę w Moskwie w 1980 roku (prosimy zerknąć na główne zdjęcie artykułu)? Pierwsza osoba, która poda prawidłową odpowiedź na to pytanie w komentarzu pod spodem, otrzyma trzymiesięczną licencję na program antywirusowy ESET.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

  • Zobacz profil użytkownika Adam
    Adam, 11.09.2011, 15:30

    Zdjęcie zrobiono na skwerku przy rondzie (obecnie Kaczyńskiego) przy wyjeździe z Kościuszki!

    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika jk
    Redaktor
    jk, 11.09.2011, 15:42

    Adamie, wszystko się zgadza - licencja została wysłana pocztą elektroniczną. Gratuluję! :)

    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika zosia
    zosia, 11.09.2011, 23:28

    świetny artykuł! codziennie mogłabym czytać takie materiały sprzed lat.

    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj