Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Policjant na medal

Redakcja, 04.04.2024, 23:15

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Posterunkowy Rafał Kawecki - policjant ogniwa patrolowego sieradzkiej komendy - pomógł kierowcy, który uległ wypadkowi i został zakleszczony w swoim pojeździe. Mundurowy wracając ze służby, był świadkiem zdarzenia drogowego na drodze ekspresowej S-8. Przewrócił się ciągnik siodłowy z naczepą, który zaczynał się palić.

← REKLAMA

Do zdarzenia doszło 3 kwietnia br. około godziny 1.30 na drodze ekspresowej S-8 w kierunku Wrocławia. Posterunkowy Rafał Kawecki, wracając ze służby, w pewnym momencie zauważył, że jadący przed nim pojazd ciężarowy gwałtownie skręcił w lewo. W efekcie doszło do wywrócenia ciągnika siodłowego wraz z naczepą.

Policjant natychmiast zatrzymał się w miejscu bezpiecznym i pobiegł z pomocą poszkodowanym. W kabinie znajdował się kierowca, który nie mógł wydostać się z pojazdu, gdyż nogi utknęły mu pod kierownicą. Z mężczyzną nie można było nawiązać logicznego kontaktu. Kiedy posterunkowy Kawecki zobaczył, że z podwozia wydobywa się ogień, wiedział, że liczy się każda sekunda. Z uwagi realne zagrożenie życia kierowcy, wybił szybę w samochodzie i wszedł do kabiny. Uwolnił zakleszczonego w niej 50-latka i wydostał go na zewnątrz. Zaprowadził mężczyznę w bezpieczne miejsce i okrył go swoją odzieżą.

Policjant o całym zdarzeniu powiadomił służby ratunkowe. Dzięki posiadanemu kwalifikanemu szkoleniu z zakresu pomocy przedmedycznej funkcjonariusz zapewnił 50-letniemu poszkodowanemu fachową opiekę. Wstępnie ustalił doznane obrażenia, a do czasu przyjazdu karetki pogotowia kontrolował czynności życiowe mężczyzny. Dzięki pomocy świadków udało się ugasić ogień.

Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniane będą w ramach postępowania prowadzonego przez wydział dochodzeniowo - śledczy sieradzkiej komendy.

Posterunkowy Rafał Kawecki wykazał się profesjonalizmem i chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nawet na chwilę nie zawahał się, widząc, że zagrożone było jego życie i zdrowie. Udowodnił tym samym, że policjant zawsze jest gotów pomagać i chronić, nie tylko w czasie służby.

- Nie czuję się przez tą sytuację bohaterem. Uważam bowiem, że szybka i zdecydowana reakcja w przypadku zaistnienia podobnego zdarzenia, jest obywatelskim obowiązkiem każdego człowieka, jak i kierowcy. Nie bójmy się pomagać, gdyż od tego, czy się w takiej sytuacji zatrzymamy, czy też nie, może zależeć ludzkie życie. Utkwił mi w głowie pewien cytat z kursu na ratownika, w którym przed wystąpieniem w szeregi Policji uczestniczyłem, mianowicie: dobry ratownik, to żywy ratownik. W kontekście powyższego, zadbajmy w podobnych sytuacjach o własne bezpieczeństwo, nie działajmy pochopnie, impulsywnie. Rozejrzyjmy się, upewnijmy, czy naszemu życiu i zdrowiu nie zagraża bezpieczeństwo - tłumaczy Rafał Kawecki.

źródło: KPP Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj