Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Bulwary, park i amfiteatr - zobacz plany

Redakcja, 25.03.2024, 23:47

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Blisko 14 mln euro sieradzki magistrat ma zabezpieczone na budowę bulwarów nad rzeką Wartą, rewitalizację parku Staromiejskiego oraz rozbudowę amfiteatru. Aż 10,8 mln euro rzedsięwzięć pochodzić będą z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 (10,8 mln euro) oraz budżetu miasta (ok. 3 mln euro).

← REKLAMA

We wrześniu 2021 r. - po kilkunastu miesiącach pracy - uchwalona została Strategia Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020-2030. Przyjęty wówczas dokument jest odpowiedzią na zmieniające się uwarunkowania i wyzwania, które stoją przed nami w najbliższych latach. Strategia przedstawia spójny plan powiązanych i przemyślanych działań, określając wizję i cele rozwoju Sieradza w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym.

Aktywny udział w pracach przy Strategii brali udział również mieszkańcy Sieradza. To właśnie sieradzanie wskazali, że najatrakcyjniejszym miejscem, w którym lubią spędzać wolny czas, jest rzeka Warta i tereny nadrzeczne (76% odpowiedzi). Blisko połowa badanych sieradzan za takie miejsce uznała także parki i tereny zielone. Jednocześnie blisko 30% biorących udział w konsultacjach zwróciło uwagę, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o rozwój oferty kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej.

Odpowiedzi sieradzan nie dziwią. Sieradz już od czasów Piastów ściśle związany jest z rzeką Wartą. Miasto unosi się nad jej doliną wieżami gotyckich kościołów i współczesnych budynków. To właśnie do niej "przytulony" jest park Staromiejski, który w tym roku obchodzi 200. rocznicę swojego istnienia. Centralnym punktem parku jest amfiteatr, który za rok liczyć już będzie sobie 55 lat.

- Inwestycje te, to realizacja Strategi Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020-30. Ich realizacja przewidziana jest w ciągu dwóch-trzech lat. Tymczasem zapraszam na wyrażanie swojej opinii na temat zaproponowanych przez nas pomysłów - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Inwestycja w bulwary nad rzeką Wartą, park Staromiejski oraz znajdujący się w nim amfiteatr bezpośrednio odpowiada na wskazane przez mieszkańców potrzeby, tworząc przestrzeń do aktywnego wypoczynku i relaksu w jednym z ich ulubionych miejsc.

- Aby zwiększyć dostępność do tych przestrzeni, planowana jest także budowa rowerowej trasy turystycznej nr R4, która ma przebiegać ciągiem ul. Reymonta, w kierunku stacji kolejowej Sieradz. Następnie ciągiem ul. Adama Mickiewicza do planowanej trasy wzdłuż rzeki Warty oraz wzdłuż korytarza rzeki Żegliny - wyjaśnia Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.

Wspomniana trasa jest jedną z sześciu tras ujętych w opracowanej w listopadzie 2023 roku "Koncepcji programowo­przestrzennej zintegrowanego systemu sieci dróg rowerowych na terenie Miasta Sieradza".

Każda z tych inwestycji jest odpowiedzią na konkretne potrzeby i oczekiwania sieradzan, jednocześnie wpisując się w szersze cele Strategii Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020 - 2030, które dążą do poprawy jakości życia, promocji aktywności fizycznej i kulturalnej oraz wzmacniania lokalnej wspólnoty. Realizacja tych projektów stanowi strategiczne działanie, mające na celu nie tylko zaspokojenie aktualnych potrzeb mieszkańców, ale także przyciągnięcie turystów i nowych mieszkańców, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju i prosperity Sieradza.

Urząd Miejski zaprasza do zapoznania się z koncepcjami przygotowanymi przez sieradzką firmę "Concreto" i do wyrażenia swojej opinii i zgłaszania uwag dotyczących inwestycji związanych z budową bulwarów i rewitalizacją parku Staromiejskiego - kliknij tutaj.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj