Blisko 14 mln euro sieradzki magistrat ma zabezpieczone na budowę bulwarów nad rzeką Wartą, rewitalizację parku Staromiejskiego oraz rozbudowę amfiteatru. Aż 10,8 mln euro rzedsięwzięć pochodzić będą z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 (10,8 mln euro) oraz budżetu miasta (ok. 3 mln euro).
We wrześniu 2021 r. - po kilkunastu miesiącach pracy - uchwalona została Strategia Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020-2030. Przyjęty wówczas dokument jest odpowiedzią na zmieniające się uwarunkowania i wyzwania, które stoją przed nami w najbliższych latach. Strategia przedstawia spójny plan powiązanych i przemyślanych działań, określając wizję i cele rozwoju Sieradza w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym.
Aktywny udział w pracach przy Strategii brali udział również mieszkańcy Sieradza. To właśnie sieradzanie wskazali, że najatrakcyjniejszym miejscem, w którym lubią spędzać wolny czas, jest rzeka Warta i tereny nadrzeczne (76% odpowiedzi). Blisko połowa badanych sieradzan za takie miejsce uznała także parki i tereny zielone. Jednocześnie blisko 30% biorących udział w konsultacjach zwróciło uwagę, że w pierwszej kolejności trzeba zadbać o rozwój oferty kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej.
Odpowiedzi sieradzan nie dziwią. Sieradz już od czasów Piastów ściśle związany jest z rzeką Wartą. Miasto unosi się nad jej doliną wieżami gotyckich kościołów i współczesnych budynków. To właśnie do niej "przytulony" jest park Staromiejski, który w tym roku obchodzi 200. rocznicę swojego istnienia. Centralnym punktem parku jest amfiteatr, który za rok liczyć już będzie sobie 55 lat.
- Inwestycje te, to realizacja Strategi Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020-30. Ich realizacja przewidziana jest w ciągu dwóch-trzech lat. Tymczasem zapraszam na wyrażanie swojej opinii na temat zaproponowanych przez nas pomysłów - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Inwestycja w bulwary nad rzeką Wartą, park Staromiejski oraz znajdujący się w nim amfiteatr bezpośrednio odpowiada na wskazane przez mieszkańców potrzeby, tworząc przestrzeń do aktywnego wypoczynku i relaksu w jednym z ich ulubionych miejsc.
- Aby zwiększyć dostępność do tych przestrzeni, planowana jest także budowa rowerowej trasy turystycznej nr R4, która ma przebiegać ciągiem ul. Reymonta, w kierunku stacji kolejowej Sieradz. Następnie ciągiem ul. Adama Mickiewicza do planowanej trasy wzdłuż rzeki Warty oraz wzdłuż korytarza rzeki Żegliny - wyjaśnia Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.
Wspomniana trasa jest jedną z sześciu tras ujętych w opracowanej w listopadzie 2023 roku "Koncepcji programowoprzestrzennej zintegrowanego systemu sieci dróg rowerowych na terenie Miasta Sieradza".
Każda z tych inwestycji jest odpowiedzią na konkretne potrzeby i oczekiwania sieradzan, jednocześnie wpisując się w szersze cele Strategii Rozwoju Miasta Sieradza na lata 2020 - 2030, które dążą do poprawy jakości życia, promocji aktywności fizycznej i kulturalnej oraz wzmacniania lokalnej wspólnoty. Realizacja tych projektów stanowi strategiczne działanie, mające na celu nie tylko zaspokojenie aktualnych potrzeb mieszkańców, ale także przyciągnięcie turystów i nowych mieszkańców, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju i prosperity Sieradza.
Urząd Miejski zaprasza do zapoznania się z koncepcjami przygotowanymi przez sieradzką firmę "Concreto" i do wyrażenia swojej opinii i zgłaszania uwag dotyczących inwestycji związanych z budową bulwarów i rewitalizacją parku Staromiejskiego - kliknij tutaj.