Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Miasto współwłaścicielem spornego gruntu

Redakcja, 04.03.2024, 23:31

Po ponad 30 latach sporów i ciągnących się rozpraw sądowych Miasto Sieradz zrobiło ogromny krok do uregulowania sprawy gruntu, na którym częściowo stoi magistrat i funkcjonujący przy nim parking na placu Wojewódzkim. Urząd nabył 50 proc. udziałów w spornym terenie

← REKLAMA

Historia terenu sięga początku lat 90-tych ubiegłego wieku, choć tak naprawdę, by zrozumieć jego istotę trzeba byłoby się cofnąć do lat 50-tych XX w., gdy w wyniku nacjonalizacji istniejący w tej części miasta zakład założony jeszcze przed wojną przez Kazimierza Lipińskiego (wówczas był to adres Kościuszki 7). W latach 70-tych budynki zakładu i kamienicy, w której mieszkała rodzina Lipińskich, rozebrano i postawiono gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Spadkobiercy Lipińskiego w 1991 roku wystąpili o odszkodowanie za działkę wielkości 1858 metrów, z czego 259 metrów znajduje się pod budynkiem urzędu. Reszta to pas zieleni, taras, parking i chodnik. Przez ponad 30 lat sporu wiele było pomysłów, jak rozwiązać sprawę i nie płacić odszkodowania spadkobiercom z tytułu bezumownego korzystania z gruntu. Rozwiązania nie przynosiły też kolejne rozprawy sądowe.

- Spory prowadzone przez poprzedników trwały kilkadziesiąt lat. Teraz udało nam się uregulować dużą część struktury własnościowej nieruchomości. Doszliśmy do porozumienia z jedną ze współwłaścicielek i nabyliśmy 50 proc. udziałów w gruncie - wyjaśnia Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Co to oznacza? Przede wszystkim, będąc już formalnie współwłaścicielem terenu (od 28 lutego 2024 r.) sieradzki magistrat może zająć się m.in. naprawą będącego w złym stanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, prowadzącego na taras przed UM.

- Z całą pewnością, nie było to powodem do dumy, ale nie mogliśmy niestety nic z tym zrobić, bo to nie było naszą własnością. Od 28 lutego już możemy to robić z pełną odpowiedzialnością, jako współwłaściciele. Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok, by od dwóch pozostałych właścicieli, nabyć resztę udziałów i będzie to tylko i wyłącznie nasz grunt. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - wyjaśnia prezydent.

Miasto ma też pomysły, jak zagospodarować teren przed swoją siedzibą. - Chcemy jednak spytać się mieszkańców o to, co chcieliby zrobić w tym miejscu. W pierwszej jednak kolejności chcemy stać się jedynymi właścicielami tej nieruchomości - mówi Paweł Osiewała.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj