Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Sieradzcy starostowie powojnia

Redakcja, 26.01.2024, 01:42

Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 30 stycznia o godzinie 16:30 na wykład dr. Jarosława Stulczewskiego pt. "Sieradzcy starostowie powojnia 1945-1950".

← REKLAMA

W styczniu 1945 roku na wyzwolonych z pod hitlerowskiego okupanta terenach wprowadzono w życie postanowienia Manifestu z 22 lipca 1944 roku, a wkrótce Krajowa Rada Narodowa powołała Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. PKWN sprawował władzę przez rady narodowe i swych upełnomocnionych przedstawicieli.

W terenie władzę powierzono organom jednostkowym w postaci wojewodów i starostów. Byli oni przedstawicielami rządu w województwie i powiecie. Starosta pełnił swoje obowiązki przy pomocy starostwa powiatowego. Wpływ na jego powoływanie i odwoływanie uzyskała rada narodowa szczebla powiatowego. Mianowanie otrzymywał starosta od ministra administracji publicznej na wniosek wojewody. Nowym elementem ustroju państwowego był samorząd terytorialny przywrócony z czasów II Rzeczypospolitej.

Po II wojnie światowej powierzchnia powiatu sieradzkiego wynosiła 1422 km², a zamieszkiwało w nim 130 tys. ludności. W 1955 r. jego północną część włączono do nowego pow. poddębickiego, zatem liczba ludności zmniejszyła się do 120 tys., a powierzchnia do 1316 km².

źródło: Powiat Sieradzki

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj