Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jednoosobowa działalność gospodarcza - to warto wiedzieć!

Redakcja, 23.11.2023, 01:13

Chciałbyś stać się swoim własnym szefem i samodzielnie dopasowywać zlecenia oraz godziny pracy? W takim wypadku założenie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Sprawdź koniecznie wszystkie informacje, jakie musisz znać przed podjęciem tej decyzji.

← REKLAMA

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

To, co odróżnia jednoosobową działalność gospodarczą od zwykłej działalności gospodarczej, jest wykonywanie wszystkich obowiązków w swoim imieniu i w sposób ciągły. Osoba prowadząca firmę tego typu bierze odpowiedzialność za wszystkie kwestie związane z wykonywaniem zleceń, ich przyjmowaniem itd. Najczęściej działania mają charakter powtarzalny.

Jakie są wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jedną z najważniejszych zalet dotyczących prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość darmowej rejestracji firmy. Można to zrobić przez Internet lub odwiedzić najbliższy urząd gminy czy miasta. Nie musisz również tworzyć kapitału na start, aby móc swobodnie prowadzić jednoosobową firmę. Również kwestie dotyczące zawieszania czy likwidacji działalności są dość proste. Nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat za chęć likwidacji jednoosobowej firmy, dzięki czemu możesz zrezygnować w każdym momencie!

Z drugiej strony, chcąc prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, musisz liczyć się z ponoszeniem odpowiedzialności za odprowadzanie składek do ZUS, zarządzania majątkiem, sprawdzania dokumentów. Pomocna tu będzie podstawowa znajomość przepisów związanych z opodatkowaniem. Ta wiedza pozwoli Ci swobodnie zarządzać własną firmą i nie pogubić się podczas sporządzania dokumentacji.

Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą możesz w każdej chwili łatwo i szybko zawiesić. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i dostarczyć go do ZUS za pomocą internetu lub osobiście, wybierając się do najbliższego urzędu. Zawieszenie działalności skutkuje wygaśnięciem obowiązku opłacania składek na okres 30 dni. Po tym czasie możesz zakończyć działalność lub wznowić ją.

Bez wątpienia praca na swoim ma liczne zalety. Zatem, jeśli czujesz, że taka możliwość pracy jest dla Ciebie, to śmiało zakładaj własną działalność. Jeśli natomiast czujesz, że Cię to przerasta i wolisz pracować u kogoś - to wejdź na portal Pracuj.pl - z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj