Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Zaktualizowana mapa 3D już dostępna!

Redakcja, 25.10.2023, 11:29

Gotowa jest już nowa odsłona serwisu, na który składa się interaktywna mapa Sieradza, wykonana m.in. na podstawie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych

← REKLAMA

Gotowa jest już nowa odsłona serwisu, na który składa się interaktywna mapa Sieradza, wykonana m.in. na podstawie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych

Pierwsza tego typu interaktywna mapa Sieradza powstała w 2020 r. Był to pierwszy taki przypadek w historii, że nasze miasto zostało tak dokładnie sfotografowane z powietrza. W ciągu tych trzech lat zaszły jednak duże zmiany, a wykonane wówczas zdjęcia przestały być aktualne.

Wiosną tego roku przeprowadzono więc kolejne naloty i wykonano kolejne kilkanaście tysięcy zdjęć, które składają się na nową odsłonę serwisu. Zawiera on m.in. model 3D Sieradza, ortofotomapę z możliwością płynnego skanowania zmian terenu od 2004 do 2023 roku. Istnieje również możliwość przeglądania zdjęć ukośnych Sieradza oraz przeglądania mapy w technologii laserowego skanowania lotniczego "Lidar".

Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonuje zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące zostały zeskanowane laserem.

Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które znajdują się w serwisie można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię a nawet sprawdzić zacienienie i nasłonecznienie obiektów.

Nowa interaktywna mapa Sieradza znajduje się tutaj.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj