Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak przekonać seniora do domu opieki?

Redakcja, 02.05.2023, 23:04

Wielu z nas w trakcie swojego życia spotka się z rozważaniem niełatwej decyzji o zapewnieniu starszej osobie z rodziny całodobowej opieki ze względu na stan zdrowia czy trudności w funkcjonowaniu. Niektórzy już stoją przed takim dylematem, któremu często towarzyszą bezradność oraz wyrzuty sumienia. Choć jest to temat trudny i owiany szkodliwymi mitami, czasem życie nie pozostawia nam wyboru. Jak odpowiednio rozmawiać z seniorem, by przekonać go do zamieszkania w domu opieki?

← REKLAMA

Jak zrobić to rozsądnie i racjonalnie, tak, by starsza osoba nie poczuła się niepotrzebna czy atakowana? Niniejszy artykuł przedstawi najważniejsze aspekty, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Krok pierwszy: współdziałanie

Warto zacząć od rozmów z rodziną — tak zwane "zjednoczenie frontu" jest w tym przypadku niezwykle ważne. Jeśli starsza osoba, o której mowa obecnie mierzy się z coraz większymi problemami, a jej zdrowie się pogarsza, argumenty przemówią same za siebie. Problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, zaniki pamięci czy też choroba wymagająca stałego leczenia mogą sprawić, że senior nie będzie umieć odpowiednio o siebie zadbać, a nawet może stwarzać dla siebie zagrożenie. Gdy każdy członek rodziny będzie wiedział, z czym boryka się senior w obliczu podjęcia decyzji o przeprowadzce i okaże mu swoje wsparcie, jednocześnie obstając przy próbach zachęcenia go przeniesienia się do domu opieki, szansa na powiedzenie się tego przedsięwzięcia będzie o wiele większa.

Krok drugi: spokojna rozmowa

Kiedy rodzina dojdzie do porozumienia, czas na poważną rozmowę z seniorem. Tutaj należy uzbroić się w cierpliwość i podejść do niej z wyjątkową wyrozumiałością, bowiem pierwsza reakcja w formie buntu nie jest wcale niespotykana; trzeba jednak pamiętać, że wynika ona ze strachu przed tak ogromną życiową zmianą. Trzeba w opanowany oraz rzeczowy sposób poruszyć temat stanu zdrowia seniora i komplikacji, jakie z niego wynikają, jednocześnie wyrażając swoje obawy. Możesz też wspomnieć o własnych ograniczeniach, jakie wynikają z konieczności pracy zawodowej i — przykładowo - opieki nad dziećmi, co sprawia, iż nie jesteś w stanie przebywać z wymagającej pomocy bliską osobą przez całą dobę, a to stwarza problemy. Jak umotywować swoją propozycję przeniesienia jej do domu spokojnej starości? Poruszymy to w następnym akapicie!

Krok trzeci: przedstawienie zalet

Niezwykle ważnym jest, by przedstawić plusy, jakie wiążą się z zamieszkaniem w domu opieki. Są nimi:

  • Bezpieczeństwo - pierwszą i najważniejszą cechą domów opieki jest to, że senior jest w nich w stu procentach bezpieczny, dzięki temu wszyscy mogą spać spokojnie. Koniec z zamartwianiem się, czy starsza osoba nie zapomniała zakręcić gazu, czy się nie przewróciła, czy pamiętała o zjedzeniu posiłku bądź wzięciu leków. W takich domach personel stara się, by jego mieszkańcy byli odpowiednio zadbani; w takim miejscu nie są oni pozostawieni sami sobie, co pomaga uniknąć wielu przykrości czy zaniedbań.
  • Koniec z samotnością - tym, co może przemówić do starszej osoby w procesie podejmowania decyzji jest towarzystwo osób w podobnym wieku! Jest to o wiele bardziej kusząca wizja niż spędzanie czasu we własnym, pustym mieszkaniu. Otwiera to możliwość nawiązania nowych przyjaźni, a także wspólnego podjęcia przyjemnych aktywności takich, jak spacery czy praca w ogródku. Wówczas również rozrywka nabiera innego wymiaru. Jest to niezwykle korzystne dla dobrostanu psychicznego starszej osoby!
  • Całodobowa opieka - Ogromną zaletą domów opieki jest — jak sugeruje sama ich nazwa — kompleksowa opieka seniora, jaką zapewniają. Starszy mieszkaniec takiej placówki w razie potrzeby może skorzystać z niej w każdej chwili, nawet w środku nocy. Ryzyko więc, że coś mu się stanie, jest praktycznie zerowe, bowiem w każdej chwili można poprosić o pomoc. Wykwalifikowany personel zawsze czuwa nad stanem zdrowia starszego członka Twojej rodziny.
  • Zapewnienie zaspokojenia potrzeb - w domach spokojnej starości dba się o odpowiednie wyżywienie, leczenie, a także higienę podopiecznych, dzięki czemu ich podstawowe potrzeby są zapewnione. Ponadto zachęca się ich do aktywności, jeśli jest to możliwe. Zaspokajana jest również nad wyraz ważna potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Postawiony przed tymi argumentami senior powinien zrozumieć, że jego komfort w domu opieki znacznie się zwiększy, nie będzie również musiał się on martwić o finanse, leki czy jedzenie.
  • Kontakt z lekarzem - w placówkach dla seniorów jest możliwość kontaktu z lekarzem; często zatrudniają one personel medyczny, również pielęgniarki i fizjoterapeutów. To, iż w razie potrzeby leczenie może zostać wdrożone na miejscu jest korzystne, a także zdejmie z barków rodziny spory ciężar.

Krok czwarty: brak wykluczenia z decyzji

Pamiętaj, że złym pomysłem jest to, aby samodzielnie decydować w kwestii wyboru domu opieki. Powinniśmy podejmować tę decyzję razem z seniorem. Jeśli jego obecny stan i samopoczucie na to pozwalają, warto wspólnie wybrać się do placówek, których wybór się rozważa. Możliwość zobaczenia takiego ośrodka na własne oczy i wybranie tego, który starszej osobie najbardziej odpowiada — w końcu to ona będzie tam mieszkać, może znacznie przyspieszyć decyzję o gotowości zmiany miejsca zamieszkania na dom opieki, szczególnie jeśli będą w nim odpowiednie warunki, wnętrza będą przytulne, a personel zwyczajnie uprzejmy.

Krok piąty: zapewnienie o kontakcie

Na sam koniec powinno się uspokoić obawy seniora, który w głębi serca może myśleć, że chcecie się go "pozbyć" i zapomnicie o nim, gdy tylko przekroczy próg domu opieki. Ustal z nim regularne odwiedziny, dbaj o kontakt telefoniczny, zapewnij, że w okresie świąt Wielkanocnych czy Bożonarodzeniowych weźmiesz go do siebie, jeśli jego forma będzie na to pozwalać, by mógł spędzić te wyjątkowe chwile z rodziną. Dobrym pomysłem może być również podarowanie mu zdjęć bliskich w kilku ramkach bądź w albumie, by symbolicznie miał bliskie osoby przy sobie.

Tak właśnie przedstawia się pięć kroków, które obu stronom znacznie ułatwią przejście przez proces prowadzący do zgody seniora na przenosiny. Obie strony powinny ze sobą współpracować i wzajemnie się rozumieć. Jeśli jesteś z województwa łódzkiego i poszukujesz jak najlepszego domu opieki, strona: https://poradniapojezierska.pl/dom-seniora.html na którą koniecznie musisz rzucić okiem! Warto się jej przyjrze wówczas, jeśli chcesz zobaczyć, co powinien oferować kompleksowy dom opieki nad seniorami, a także dowiedz się, dlaczego warto wybrać taką placówkę.

LH, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj