Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Ochrona prawna znaku towarowego krok po kroku

Redakcja, 12.11.2019, 00:18

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorstw, które inwestują w bezpieczeństwo elementów identyfikacyjnych swojej marki. Ochrona prawna znaku towarowego to forma inwestycji w markę i jej rozwój, a także przejaw zapobiegliwości - na rynku nadal nie brakuje firm, które chcą budować swój sukces kosztem cudzych technologii.

← REKLAMA

Znak towarowy definiowany jest jako oznaczenie graficzne, które pozwala odróżnić od siebie produkty różnych firm. Znakiem towarowym może być nie tylko logo lub nazwa, ale również każdy inny element, który posiada tzw. zdolność wyróżniającą, np. kompozycja kolorystyczna, rysunek, a nawet forma przestrzenna lub dźwięk.

Jak zastrzec znak towarowy?

Zastrzeżenie znaku towarowego to kilkuetapowy proces, który przeprowadza Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Przed dokonaniem zgłoszenia należy sprawdzić, czy w bazie Register Plus dla znaków towarowych lub TMview nie istnieją już podobne znaki do tego, który przedsiębiorstwo chce zastrzec. Jeśli nie, należy wypełnić podanie i wykaz towarów i usług na podstawie klasyfikacji TMClass, oraz wnieść odpowiednią opłatę. Prawidłowe przygotowanie podania wraz z wymaganymi załącznikami znacznie skróci czas oczekiwania na jego rozpatrzenie, dlatego warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy, której udzieli rzecznik patentowy Łódź.

Aby rejestracja marki była skuteczna, zgłoszenie musi zostać opublikowane najpierw w bazie Register Plus dla znaków towarowych, a później w Biuletynie Urzędu Patentowego. Jeśli w ciągu 3 miesięcy od daty publikacji w BUP żaden podmiot nie zgłosi sprzeciwu, Urząd wyda adekwatną do sytuacji prawnej decyzję. Jeśli decyzja Urzędu jest warunkowa, należy dokonać opłaty za publikację i ochronę. Proces kończy się opublikowaniem decyzji w Wiadomościach Urzędu Patentowego.

Ochrona znaku towarowego nie jest dożywotnia. Prawo do niej przyznawane jest na 10 lat - po tym okresie można je przedłużyć na kolejne 10 lat, wnosząc ustaloną przez Urząd opłatę.

Ochrona marki firmy to pierwszy krok

Zastrzeganie znaku towarowego Łódź to coraz częstsza praktyka wśród przedsiębiorców, jednak sama ochrona marki firmy nie wystarczy, aby jej produkty były bezpieczne. Po rejestracji należy monitorować, czy inne firmy nie próbują naruszyć udzielonych marce praw. Warto też zastrzec wzory patentowe, czyli sam design produktów, np. opakowanie lub etykietę. Ochrona prawna znaku towarowego w połączeniu z ochroną wzorów patentowych daje możliwość budowania pozytywnego wizerunku i wiarygodności w oczach klientów.

LH, źródło: Materiał Partnera / eRzecznikPatentowy.pl
Fot. Materiał Partnera / eRzecznikPatentowy.pl

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj