Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Black Friday - amerykańska tradycja w polskim wydaniu

Redakcja, 04.10.2019, 21:18

Czarny Piątek to kolejna tradycja, która przywędrowała do Polski zza oceanu. Idea masowych wyprzedaży przyjęła się niezwykle szybko, dlatego od kilku lat na czwarty piątek listopada czekają nie tylko "zakupowi maniacy", ale również sprzedawcy.

← REKLAMA

Istnieje wiele historii o powstaniu Black Friday i tak naprawdę nie wiadomo, która nich jest prawdziwa. Wszystkie prowadzą jednak do jednego znaczenia tego wielkiego, amerykańskiego święta - to pierwszy dzień po Dniu Dziękczynienia, w którym sklepy masowo wyprzedają swój asortyment. Black Friday uważany jest za symbol wolnego rynku, amerykańskiego handlu i bogactwa jego oferty.

Skąd wziął się Black Friday?

O genezie Black Friday krąży kilka historii, z których każda jest równie prawdopodobna, co inne. Według jednej z nich, hasło Black Friday powstało w szeregach policji z Filadelfii, która przeżywała prawdziwe natężenie pracy w piątek po Święcie Dziękczynienia. Liczba interwencji i zgłoszeń przestępstw była tak duża, że dzień ten zapisał się w historii policji jako Czarny Piątek, czyli Black Friday.

Inna historia mówi o amerykańskich sprzedawcach, którzy przed Czarnym Piątkiem notowali w księgach straty. Okres od stycznia do końca listopada był dla nich bardzo ciężki i niedochodowy. Te sklepy, które przetrwały kryzys, odnotowały wzrost zysków w okresie przedświątecznym, który w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się właśnie kolejnego dnia po Święcie Dziękczynienia. Od tego momentu zapisy w księgach zaczęto odnotowywać czarnym, nie czerwonym długopisem, a na pamiątkę tego wydarzenia powstała nazwa Black Friday.

Kolejna historia dotyczy kierowców autobusów - według niektórych historyków to oni po raz pierwszy użyli terminu Black Friday, aby opisać gigantyczne problemy z poruszaniem się po drogach, które wystąpiły na skutek zwiększonego ruchu wokół centrów i dzielnic handlowych. To nie wszystkie pomysły na genezę Czarnego Piątku, jednak nie sposób ustalić, który z nich jest prawdziwy.

Tragiczne skutki Black Friday

Nigdzie na świecie Black Friday nie przybiera takiej formy jak w Stanach Zjednoczonych. Czarny Piątek nie tylko tam powstał, ale też obchodzony jest najbardziej dynamicznie. Świadczą o tym ogromne kolejki i dane statystyczne, według których sprzedawcy notują w tym czasie niekiedy blisko 80% swoich rocznych obrotów. W USA w tym dniu panuje prawdziwe szaleństwo - do najbardziej popularnych sklepów ludzie ustawiają się w kolejkach już na kilka godzin przed otwarciem. Znane są przypadki bójek i przepychanek z pozornie błahych powodów, np. zajęcia atrakcyjnego miejsca parkingowego pod sklepem. Dla niektórych klientów Black Friday skończył się tragicznie, np. w 2012 roku w Tallahassee (Floryda) przed jednym ze sklepów Walmart zostały postrzelone dwie osoby.

Obecnie na Black Friday przygotowani są nie tylko sprzedawcy i klienci, ale również służby mundurowe. Policja, straż pożarna i ratownicy medyczni są w pełnej gotowości przez cały dzień. Natomiast właściciele sklepów z tej okazji zatrudniają dodatkowych pracowników do wykładania towarów, a nawet kierowania ruchem kolejek do kas! Wśród zatrudnianych pracowników tymczasowych znajdują się też ochroniarze - ich zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem obsługi sklepu i klientów.

Jak przygotować się na Black Friday?

W tym roku Black Friday zbiega się z popularnymi w Polsce Andrzejkami, a więc nadarza się podwójna okazja do świętowania. W polskiej wersji Black Friday można się spodziewać ogromnych promocji w wielu sklepach na terenie całego kraju, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupów. To też świetna okazja do poczynienia oszczędności na prezentach bożonarodzeniowych dla najbliższych - kupienie ich w trakcie Czarnego Piątku nie tylko generuje oszczędności, ale również pozwala uniknąć przedświątecznych kolejek w sklepach.

Wszelkie zakupy sprzętu lub wyposażenia warto odłożyć do końca listopada - jeśli tylko jest to możliwe. W zakupach pomoże przygotowanie listy potrzebnych produktów, która daje gwarancję, że nie zapomnimy o żadnej rzeczy. W niektórych sklepach już na kilka tygodni wcześniej pojawiają się informacje, z jakich promocji będzie można skorzystać w trakcie Black Friday, dlatego przed samym wydarzeniem można zrobić research i sprawdzić, który sklep oferuje najniższe ceny.

Promocyjne ceny nie tylko na Black Friday

Jak można przeczytać na https://wiadomosci.wp.pl/black-friday-na-jakie-promocje-warto-zapolowac-w-amerykanskie-swieto-wyprzedazy-6427694289593985a, Black Friday nie jest jedynym zakupowym świętem. Zaledwie dwa dni później odbywa się Cyber Monday, czyli Black Friday w wersji online - w tym dniu to sklepy internetowe oferują największe promocje. W praktyce często zdarza się, że zakupowe okazje dostępne są przez cały weekend - od piątku do poniedziałku.

Ci, którzy nie zdążą z zakupami w Black Friday nie muszą się martwić. Niespełna miesiąc później rozpoczyna się Boxing Day, czyli czas poświątecznych wyprzedaży, w Polsce obchodzony od 27 grudnia do pierwszych dni stycznia.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj