Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

99. rocznica odzyskania niepodległości

Redakcja, 13.11.2017, 01:26

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego było jednym z elementów sieradzkich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

← REKLAMA

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kolegiacie, odprawionej przez księdza infułata Mariana Bronikowskiego. Wzięły w niej udział m.in. poczty sztandarowe, samorządowcy i przedstawiciele organizacji społecznych z Sieradza i okolic.

Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli na plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna uroczystość. Po drodze zatrzymali się na ul. Kościuszki - tu pod obeliskiem "Poległym za Ojczyznę" wiązanki kwiatów złożyli: wicestarosta sieradzki Marek Kanicki i prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Kulminacją obchodów było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka. W ten sposób Narodowe Święto Niepodległości uczcili parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz szkół. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wicestarosta Marek Kanicki. Ceremoniał wojskowy uroczystości zapewniła kompania honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, a oprawę muzyczną - Miejska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Na zakończenie obchodów spod pomnika wystartowali uczestnicy VII Biegu Niepodległościowego. Od pierwszej edycji udział w nim biorą uczniowie sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych. Bieg ten jest formą uczczenia pamięci bohaterów walk o niepodległość 1918 roku. Jego trasę wyznaczają pomniki i obeliski, upamiętniające ważne wydarzenia w historii miasta i kraju. Metą biegu był pomnik grunwaldzki obok Sieradzkiego Parku Etnograficznego.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj