Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

O kosmosie ponownie w Sieradzu

Redakcja, 07.10.2017, 19:42

Po raz ósmy na Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej spotkali się przedstawiciele środowisk akademickich, przedsiębiorcy działający w branży kosmicznej oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

← REKLAMA

Obradom pierwszego dnia VIII SKK, zorganizowanym w sali kosmicznej Muzeum Okręgowego w Sieradzu, przyświecało hasło "Kosmos wyzwaniem dla młodych". Stąd też referatów i wystąpień wysłuchała przede wszystkim młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu sieradzkiego. Konferencję otworzyły wystąpienia przedstawicieli władz samorządowych: Jolanty Zięby-Gzik - członka Zarządu Województwa Łódzkiego, Mariusza Bądziora - starosty sieradzkiego oraz Pawła Osiewały - prezydenta Sieradza.

Przewodnictwo nad obradami pierwszego dnia objął Paweł Pacek, wicedyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. W swoim wystąpieniu przedstawił on ofertę ARP dla sektora kosmicznego. Kolejne referaty dotyczyły: Kosmosu, Ziemi i człowieka w perspektywie polskiego przedsiębiorcy (prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk), AstroGPS.pl, czyli kosmicznego GPS (Krzysztof Czart, redaktor portalu "Urania. Postępy astronomii", członek zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego) i łazików marsjańskich (Robert Lubański, prezes Mars Society Polska). O konstrukcji własnych łazików planetarnych opowiedzieli studenci z Częstochowy, Łodzi i Wrocławia.

Pierwszy dzień konferencji zakończył koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu. Dla prelegentów i gości SKK wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły.

W czwartek konferencja przeniosła się do sieradzkiego Teatru Miejskiego. Wspólnym mianownikiem wystąpień drugiego dnia obrad był Mars, co nawiązywało do przypadającego w tym roku 60-lecia ery kosmicznej. Liczy się ona od 4 października 1957 roku, kiedy to Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. I tak o powierzchni i podpowierzchni Marsa, obserwowanych radarami misji Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter, opowiedział prof. Wlodek Kofman z Zespołu Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii Centrum Badań Kosmicznych PAN. Obserwacje Marsa i misje na Czerwoną Planetę to temat prelekcji dr. Pawła Wajera z CBK PAN. Dr Daniel Mege, również z CBK PAN, wygłosił referat pt. "Enigmatyczne wystąpienia metanu w atmosferze Marsa: jakie procesy geologiczne mogą za nie odpowiadać?". Relację z pobytu pierwszej polskiej załogi w marsjańskiej stacji badawczej MDRS w Utah przekazała dr Natalia Zalewska z Instytutu Lotnictwa i CBK PAN. 60 lat badań nad Marsem podsumował dr Krzysztof Ziółkowski, autor książki "Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych".

VIII SKK zakończyło podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "Mój marsjański dom" i konkursu wiedzy kosmicznej dla młodzieży szkolnej "60 lat ery kosmicznej - kierunek Mars".

Fot. Powiat Sieradzki

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj