Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Kulisy polskiej mafii

Redakcja, 14.11.2016, 11:31

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu Artur Górski, pisarz i dziennikarz, przybliżył kulisy spotkań z Jarosławem Sokołowskim "Masą", bossem polskiej mafii. Z autorem serii książek "Masa o…" rozmawiała Żanetta Marzuchowska ze stowarzyszenia Kreatywny Sieradz.

← REKLAMA

Przez opowieść Artura Górskiego przewijają się wydarzenia zachodzące na styku polityki, biznesu i szeroko pojętej rozrywki. Na tym gruncie tuż po przemianach społeczno-gospodarczych przełomu lat 80. i 90. wyrosła zorganizowana przestępczość, tworząca równoległy, niezwykle brutalny, a przez to dla wielu pociągający świat ogromnych wpływów i jeszcze większych pieniędzy.

Przełom lat 90. i 2000. to już czas zwijania struktur mafijnych i fizycznej eliminacji ludzi mogących zaszkodzić. Dla nawróconych gangsterów utworzono wtedy instytucję świadka koronnego, mającą chronić ich przed zemstą dawnych kompanów. W zamian mieli oni ujawnić szczegóły działania zorganizowanych grup przestępczych. Takim świadkiem z fałszywą tożsamością został Jarosław Sokołowski. Na podstawie rozmów z nim Artur Górski napisał serię książek "Masa o…", która wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników.
Przytaczane przez Sokołowskiego wydarzenia miały miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, i raczej w ich pierwszej połowie, bo w końcówce było już inaczej. Choćby dlatego, że policja była silniejsza. A jak to wygląda obecnie?

- Nie ma już w Polsce rozbudowanej struktury mafijnej, takiej jaka funkcjonowała 20 lat temu. Są za to małe grupy zadaniowe, kompletowane doraźnie do wykonania jakiegoś zlecenia i potem szybko rozwiązywane. Trudno je wykryć, przeniknąć do nich i rozbić od środka, tak jak było to możliwe w dawnej mafii. Mamy inne czasy. Dziś to, co robili mafiosi Pruszkowa, wykonują ludzie w białych rękawiczkach i po cichu - opowiada dziennikarz.

Mówiąc o członkach mafii, gość PBP obalił mit tępych osiłków epatujących przemocą.

- To byli bardzo inteligentni ludzie, przynajmniej ci stojący na szczycie zorganizowanych grup przestępczych. Mieli ogromną wiedzę na temat biznesu i polityki, nierzadko w wydaniu międzynarodowym. "Masa" zresztą, mimo świadomości wszystkich złych rzeczy, które robił, woli nazywać się biznesmenem - powiedział Artur Górski.

Może się wydawać, że ci bezwzględni ludzie, którzy nie wahali się wydawać wyroki śmierci na innych, a nierzadko i sami zabijali, niczego i nikogo się nie boją. Tymczasem wcale tak nie jest.

- "Masa" wiele razy powtarzał, że oni byli tylko mafią "trzepakową". Prawdziwą mafią, najbardziej bezwzględną i niemającą absolutnie żadnych zahamowań, byli i są politycy. Mafiosi czują respekt przed światem polityki - mówi rozmówca Sokołowskiego.

Spotkanie z autorem serii "Masa o…" zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

M.Sz, źródło: mat. Starostwa Powiatowego w Sieradzu (T.O.)

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj