Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Roksanka czeka na genetycznego bliźniaka

Redakcja, 22.09.2016, 19:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 5 komentarzy
5

Roksana Sikorska pochodzi z Sieradza, ma 12 lat i walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. Lekarstwem dla dziewczynki jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych. 1 i 2 października w Sieradzu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców.

← REKLAMA

Roksana zachorowała ponad cztery lata temu i gdy już wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze do zdrowia, podczas rutynowych badań kontrolnych usłyszała druzgoczącą diagnozę - choroba znów zaatakowała. Ratunkiem dla dziewczynki jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych, od niespokrewnionego dawcy. To właśnie dziewczynce dedykowana jest październikowa akcja w Sieradzu. Do jej udziału namawiali dziś w urzędzie miasta przedstawiciele DKMS, bliscy i znajomi rodziny Roksany, a także Maciej Szustak, który został dawcą.

- Roksanka pierwszy raz zachorowała w lutym 2012 roku. Po długiej i wyczerpującej chemioterapii, w sumie leczenie trwało dwa lata, niestety, choroba wróciła w tym roku z podwójną siłą. Wtedy nie było potrzeby przeszczepu szpiku, ale teraz jest to dla niej jedyny ratunek - mówiła łamiącym się głosem ciocia dziewczynki Joanna Sikorska.

Grzegorz Zwierzchowski, koordynator dr. Rekrutacji dawców, wyjaśniał, że dawcą może zostać każda zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Przeszkodą nie są tatuaże, ani piercing. Zadał też kłam mitom, że szpik kostny jest pobierany z kręgosłupa.

- Szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej - mówił Zwierzchowski i tylko w 20 proc. przypadków. Drugą możliwością jest przeszczep komórek macierzystych z krwi. Na obu ramionach dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Ten zabieg przeszedł Maciej Szustak.

- Cały proces nie boli, nie ujmuje nic na naszym zdrowiu. Przez cały czas gdy przygotowywałem się do oddania komórek nie było negatywnego wpływu na moje samopoczucie, zachowanie, więc nie ma tu żadnych obaw - wspomina i podkreśla, aby gdy już zdecydujemy się zostać dawcą, nie wycofywać z tego, bo komuś daje się nadzieję. Pan Maciej na telefon z DKMS czekał cztery lata, ale to nie reguła.

Rejestracja potencjalnych dawców w Sieradzu odbędzie się:

1 i 2 października w Galerii Dekada przy ul. Wojska Polskiego 11 w godz. 10-19 oraz 2 października w Szkole Podstawowej nr 10 im. Bogusława Zwolińskiego al. Grunwladzkie 10, w godz. 10-17.


Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (5)

 • ~gość_12130 (IP: *.*.24.50), 22.09.2016, 20:57
  Biedne dziecko. Nie dość że rodzice nadali takie imię, to teraz choroba...
  -4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12132 (IP: *.*.67.56), 22.09.2016, 21:59
   co znaczy takie imię?
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12121 (IP: *.*.143.55), 22.09.2016, 22:15
   Biedna to jesteś ty istoto o poziomie intelektualnym ameby.
   A dziewczynce życzę dużo szczęścia wiary że wszytko będzie dobrze.
   Oczywiście rejestracja obowiązkowa!
   +3
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12150 (IP: *.*.70.111), 25.09.2016, 12:33
   Internet otworzył możliwości takim prymitywom do wypowiedzenia się. Dla nich to coś nowego, ktoś czyta ich komentarze, nie radzą sobie z tym. Całe życie są lekceważeni przez ludzi, znajomych, rodzinę. Ich życie codziennie jest takie samo, każdy jeden dzień jest taki jak poprzedni i jak kolejny. Egzystencjalne minimum. Musimy zrozumieć takich ludzi, są zagubieni, po prostu nie zwracajmy na takie społeczne odpadki uwagi.
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12133 (IP: *.*.0.208), 23.09.2016, 05:46
  Roksanka piękne imie. Kochamy Cię Mocno I.P.K
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj