Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Apel o postój pociągów

Redakcja, 09.09.2016, 11:48

Czytelnicy zamieścili 5 komentarzy
5

Portal Zduńskowolskie Wieści Kolejowe, zrzeszający miłośników kolei, wystosował apel do ministra infrastruktury i budownictwa by w Sieradzu i Zduńskiej Woli m.in. zatrzymywały się pociągi IC Kraków - Łódź - Poznań - Szczecin.

← REKLAMA

Według informacji ZWK pociąg IC od czerwca 2017r. między Poznaniem a Łodzią pojadą przez Jarocin, Kalisz, Zduńską Wolę. Jest to spowodowane zaplanowanymi pracami modernizacyjnymi na linii 3 na odcinku Barłogi - Konin - Podstolice. Pociągi te mają nie zatrzymywać się na stacjach
pomiędzy Kaliszem a Łodzią, a odległość pomiędzy tymi miastami wynosi 124 km. To dziwi i dlatego Zduńskowolskie Wieści Kolejowe wystąpiły ze swoją akcją. Poniżej treść apelu:

"Szanowny Panie Ministrze

Kierujemy do Pana list, który dotyczy sprawy związanej z planowanymi pracami modernizacyjnymi od czerwca 2017r. na linii kolejowej nr. 3. Prace te będą dotyczyły odcinka: Barłogi - Konin - Podstolice. W związku z tym, pociągi IC w relacjach Szczecin - Poznań - Łódź - Kraków zostaną wytrasowane przez Jarocin - Kalisz -Sieradz - Zduńską Wolę. Ku Naszemu zaskoczeniu pociągi te nie będą zatrzymywały się na stacjach pomiędzy Kaliszem a Łodzią. Warto dodać, że odległość pomiędzy tymi miastami wynosi 124 km i doprawdy trudno znaleźć wytłumaczenie dlaczego pociągi pospieszne, a takimi są połączenia kategorii Intercity nie zatrzymają się na tak długim odcinku. Tym bardziej, że znajdują się tam miasta klasyfikowane jako średnie -
Zduńska Wola i Sieradz. Każde z tych miast liczy po 46 tysięcy mieszkańców, co daje łącznie 90 tysięcy potencjalnych podróżnych. Wraz z powiatami Zduńskowolskim i Sieradzkim, których te
miasta są centrami daje to grupę blisko 200 tysięcy mieszkańców. Takiej społeczności nie można ignorować i nie można pozostawić na marginesie dostępności komunikacyjnej. Tym
bardziej, że ośrodki te są często docelowym punktem podróży dla wielu pasażerów z różnych zakątków kraju. Tym samym irracjonalnym pomysłem jest brak zaplanowanych postoi handlowych w Sieradzu i Zduńskiej Woli.

Dlaczego mieszkańcy tych powiatów maja być zmuszeni dojeżdżać do Łodzi czy Kalisza, by móc podróżować do Krakowa, Poznania i Szczecina? Należy pamiętać, że pociągi te zapewniłyby niezwykle atrakcyjny czas przejazdu, przykładowo: ze stacji Zduńska Wola do stacji Kraków wyniósłby on nieco ponad 3h, natomiast do Poznania nieco ponad 2h. Wniosek: Znalazłoby się sporo osób do skorzystania z tych pociągów!

Ponadto oferowany środek transportu nie będzie incydentalny, tzn. ma on pozostać na naszej trasie od 2 do nawet 3 lat. Brak postoju na wymienionych stacjach daje zysk czasowy ok 3 minut, co w Naszej opinii nie jest warte lekceważenia Nas jako mieszkańców i potencjalnych pasażerów. Istotna informacją jest to, że na stacjach Sieradz oraz Zduńska Wola obecnie zatrzymują się pociągi kategorii IC w relacjach Jelenia Góra - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok / Lublin, które cieszą się wysoką popularnością wśród pasażerów. Nie ma więc uzasadnienia, dlaczego część pociągów służby publicznej kursujących w kategorii Intercity miałaby się zatrzymywać, a część reprezentująca dokładnie ten sam typ oferty już nie.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty i sugerując kolejne tj:

 • szybszy i łatwiejszy dojazd
 • brak uciążliwych przesiadek
 • dogodniejsza komunikacja z miastami
 • możliwość wybrania godziny dojazdu, przy większej liczbie połączeń
 • lepsze skomunikowanie z innymi pociągami oraz fakt, iż pociągi IC wykonują służbę publiczną

finansowaną z ze środków budżetowych zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o ponowne przeanalizowanie zasadności postojów pociągów IC na stacji Zduńska Wola oraz Sieradz".

Fot. Redakcja Sieradz.com.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (5)

 • ~gość_11932 (IP: *.*.63.18), 09.09.2016, 14:03
  JAK NAJBARDZIEJ -POPIERAM -MIESZKANIEC sIERADZA
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12062 (IP: *.*.191.55), 09.09.2016, 16:51
  Na fb polecam polubić Zduńkowolskie wieści kolejowe i będziecie na bieżąco. A dodatkowo portal "Rynek Kolejowy" piszą tam o inwestycjach PKP w całej Polsce.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_11933 (IP: *.*.175.57), 13.09.2016, 16:59
  PROSZĘ PRZYWRÓCIĆ !!! , choć jedno pospieszne połączenie na trrasie Szczecin - Łódż !
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12101 (IP: *.*.78.113), 16.09.2016, 07:31
  pkp ma swoje drogi i dróżki przejazdu ich nie interesuje zduńska wola ani pasażerowie dobrze ze walczycie o zatrzymywanie tych pociągów lecz zduńska wola dla nich to margines jak w zeszycie.zabrano nam połączenia z częstochową i katowicami czyli odcięto nas od ślązka zabrano nam połączenia z morzem czyli gdańskien i innymi miastami i odcięto nas od morza,pozostanie pustynia środkowa gdy rozleci się dworzec w zduńskiej woli i karsznicach to już nic nie zostanie a inne miejscowości będą się rozwijać to nie od dziś tak podzielono polskę na a- b - i c
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12101 (IP: *.*.78.113), 22.09.2016, 18:40
   panowie już wszystkie dworce wyremontowano w województwie łódzkim nawet na niektórych wsiach a podobno w ważnym wężle nic nie drgnęło w temacie remontu dworca w karsznicach ani w zduńskiej woli perony w zduńskiej są bardzo wąskie dwie przedwojenne ławki i dziury w chodnikach oto takie spostrzeżenie jest pasażera.zobaczcie poczekalnie .ktoś ten postęp i nowoczesność tamuje celowo.a co do pociągów to nikłe szanse widzę dla zduńskiej woli teraz i na przyszłość.
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj