Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Szlak Walk nad Wartą 1939 roku. Spotkanie

Redakcja, 05.04.2016, 15:10

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Dwoje uczniów sieradzkiego Jagiellończyka - Ewa Gawłowska i Patryk Kwiatkowi - od marca przygotowują projekt o "Szlaku Walk nad Wartą", który wytaczają bunkry. Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć 11 kwietnia w Centrum Informacji Kulturalnej.

← REKLAMA

- Sieradzki "Szlak Walk nad Wartą" to wyjątkowe miejsce z około 22 żelbetowymi bunkrami. Rozpoczyna się w Warcie. Początkowo trasa przebiega przez Glinno, gdzie zatrzymać się możemy na cmentarzu wojennym. Napotkamy również kilka bunkrów. Dalsza cześć trasy to spacer wałem po prawej stronie rzeki Warty w kierunku Sieradza. Idziemy wałem przeciwpowodziowym, na którym, co kilkanaście metrów znajdują sie schrony. Po drodze mijamy Mnichów, gdzie kilka miesięcy temu szczątki Teofila Jurka, i Sieradz, gdzie przy moście na drodze krajowej nr 83 w kierunku Zduńskiej Woli jest obelisk upamiętniający bohaterów poległych w obronie ojczyzny. Najcięższe walki miały miejsce w Beleniu i Strońsku, do którego zmierzamy mijając pomnik. W Beleniu każdego roku we wrześniu odbywa się inscenizacja walk, jakie toczono w tych okolicach niecałe 77 lat temu. Wydarzenie to przyciąga wielu ludzi z okolicy, województwa, a nawet kraju. W Strońsku znajduje się cmentarz, na którym jest oddzielona część dla poległych pod Beleniem. Szlak konczy się w Burzeninie. Jest on oznakowany kolorem niebieskim i ma długość około 55 km - przedstawiają szlak licealiści.

11 kwietnia o godz. 17.30 w Centrum Informacji Kulturalnej odbędzie się spotkanie z Maciejem Milakiem (pasjonatem historii, organizatorem inscenizacji w Beleniu), Dominikiem Dąbrowskim (nauczycielem historii w I LO w Sieradzu) oraz przewodnikiem PTTK

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj