Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Jadwiga Łabęcka - portrecistka w okupowanym Sieradzu

Redakcja, 16.03.2014, 13:35

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Do 4 maja br. można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sieradzu wystawę zatytułowaną "Jadwiga Łabęcka. Portrecistka w okupowanym Sieradzu".

← REKLAMA

Na wystawie w budynku muzeum w Rynku 1 prezentowane są zachowane w rodzinnych zbiorach rysunki autorstwa Jadwigi Łabęckiej - mieszkanki Sieradza w latach 1937-1947 oraz nieliczne zdjęcia z tego okresu.

Jadwiga Łabęcka urodziła się w 1925 roku w pobliskiej Dzierżąznie, później mieszkała z rodziną we Wróblewie. Po tragicznej śmierci ojca Władysława Łabęckiego, sekretarza gminy Wróblew, wraz z matką Marianną Łabęcką (z domu Lebioda) i starszą siostrą Ireną zamieszkały w Sieradzu przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Wisia miała wówczas 12 lat. W Sieradzu chodziła do piątej klasy Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 im. Królowej Jadwigi (1937/38) i do pierwszej klasy Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Koła PMS (1938/39).

Z początkiem wojny skończyło się jej dzieciństwo. Najpiękniejsze dla każdego lata młodości przypadły na okrutny czas okupacji. Sieradz i jego mieszkańcy byli świadkami tamtych lat. Ale od zakończenia wojny minęło ich bez mała 70, a pamięć bez ludzi zanika. Czy ktoś z Sieradzan odnajdzie tu jeszcze znajome twarze?

Czyje to podobizny - nie wiadomo, dlatego konieczna będzie pomoc sieradzan, przede wszystkim tych, którzy pamiętają lata wojny, ale też młodszych, którzy swoich przodków znają z przechowywanych w domu zdjęć. Podczas otwarcia wystawy w zeszłym tygodniu niestety nikt nikogo nie rozpoznał. - Jeśli wśród prezentowanych portretów ktoś zidentyfikuje podobiznę osoby znajomej, pod koniec czasu trwania wystawy zorganizujemy spotkanie poświęcone zidentyfikowanym ludziom - zapowiada dyrektor muzeum Jerzy Kowalski.

Rysunki przekazały sieradzkiemu muzeum córki Jadwigi Łabęckiej - Anna Mieczkowska-Chabros i Małgorzata Mieczkowska-Borejko. Autorka portretów po wyjściu za mąż wyjechała z Sieradza, biorąc ze sobą portrety, które przez lata zdobiły ściany jej domu. Zmarła w 1993 r., zabierając ze sobą informacje dotyczące osób uwiecznionych na rysunkach.

jk, źródło: Muzeum Okręgowe/Powiat Sieradzki

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

  • ~gość_5352 (IP: *.*.29.158), 18.03.2014, 12:59
    ooooo ten po lewej to PLOPLEK z krakowskiego....
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj