Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

XVII Dzień Judaizmu

Redakcja, 21.01.2014, 17:03

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W naszym kraju Dzień Judaizmu obchodzony jest już po raz 17., w samym Sieradzu ta uroczystość odbyła się szósty raz.

← REKLAMA

W poniedziałek 20 stycznia w Sieradzu odbyły się uroczystości związane z Dniem Judaizmu, na które przyjechali miedzy innymi: główny rabin Polski Michael Schudrich, biskup Wiesław Alojzy Mering, żona ambasadora Izraela w Polsce Diti Rav-Ner oraz przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, którzy wręczyli ks. Marianowi Bronikowskiemu - proboszczowi sieradzkiej kolegiaty, nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowioną na cześć zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenckiego kapelana.

- Nagroda jest przeznaczona dla chrześcijańskich osób konsekrowanych, które mają szczególne zasługi przede wszystkim na polu chrześcijańsko-żydowskiego, ale także w propagowaniu postaw otwartości, życzliwości, wobec ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej, religijnej. Ksiądz Bronikowski jest jednym z nielicznych proboszczów w Polsce, który aktywnie od wielu lat organizuje Dzień Judaizmu - wyjaśnia współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek.

- Dialog chrześcijańsko-żydowski jest istotny dla chrześcijan zasadniczo z tego powodu, że jest to zgłębianie korzeni kościoła i chrześcijaństwa. Z perspektywy żydowskiej dialog jest taki ważny ponieważ, to dzięki chrześcijaństwu cały świat wie o tym, że Bóg prawdziwy to jest Bóg Izraela - dodaje także współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski.

- Jestem dumny z tego, że Sieradz zechciał przyjąć i nadać sobie takie wizerunek dla wspólnych spotkań. Chcę zaznaczyć, że Sieradz leży na szlaku męczenników XXI wieku, proszę zwrócić uwagę na tryptyk XXI wieku. Mamy 14 listopada 1939 rok, mamy zakładników sieradzkich, najznamienitszych obywateli tego miasta rozstrzelali na cmentarzy żydowskim, aby zantagonizować jeszcze bardziej dwie społeczności: katolicką i żydowską. Mamy sierpień 42 rok. To właśnie tutaj w pobliskim kościele rektalnym św. Stanisława (...) zamknięto prawie 4 tys. żydów (...). I mamy 20 stycznia dzień, który również zapisał się się jako tragiczny dla tego miasta, bowiem spadły sowieckie bomby na niewinną ludność cywilną. Zginęło ponad sto osób, a pozostałe umierały w sieradzkim szpitalu. Wydaje mi się, że to jest najlepszy dzień, aby 20 stycznia za wszystkich się modlić, o wszystkich pamiętać i tym samym pokazać tym pokoleniom, które idą po nas, że nasza Ojczyzna to pamięć - mówi nam ks. Marian Bronikowski.

- Duży odcinek chrześcijaństwa i judaizmu jest wspólny, to jest jak jeden korzeń, z którego wyrastają dwa pnie. Judaizm biblijny jest fundamentem dzisiejszego judaizmu rabinicznego i chrześcijaństwa, dlatego poznając się wzajemnie, wiedząc o sobie jak najwięcej, my wracamy jakby do tego fundamentu. Czujemy się bardziej spełnieni. Poznając własną historię, człowiek umie znajdować odpowiedzi na pytania, przed którymi staje dziś - opowiada biskup Wiesław Mering.

- Dzień Judaizmu jest ważny dla mieszkających tutaj, ponieważ kiedy ktoś inny chce zgłębiać naszą wiarę to jest wzruszony, to bardzo przyjemne. Z naszej strony też jest potrzebna otwartość, gotowość rozmowy, dlatego jestem tutaj - wyjaśnia Michael Sudrich, rabin Polski.

Podczas uroczystości w teatrze zaprezentowano przedstawienie "I tylko widzę ich twarze" w wykonaniu Grupy Teatralnej "Ekstrakt" z Sokolnik. Po oficjalnych uroczystościach w Teatrze Miejskim wszyscy udali się pod ścianę memorialną przy sieradzkiej kolegiacie, gdzie zmówiono modlitwę za zmarłych, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj