Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Andrzej Poniedzielski w Sieradzu

Redakcja, 29.04.2012, 15:23

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W piątek w sieradzkiej bibliotece gościł znany konferansjer, satyryk, ale także poeta, autor tekstów piosenek, twórca scenariuszy i reżyser Andrzej Poniedzielski.

← REKLAMA

Piątkowy gość sieradzkiej Powiatowej Biblioteki Publicznej urodził się w 1954 r. w Iwaniskach, ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Andrzej Poniedzielski ma na swoim koncie ponad 250 wierszy, kilkaset felietonów i wiele tekstów piosenek.



W 1987 ukazała się jego pierwsza płyta długogrająca "Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski - Live". W 2002 r. w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję odbyła się premiera jego pierwszej solowej płyty "13 łatwych utworów tanecznych". W 2002 r. w łódzkim Teatrze Powszechnym stworzył spektakl "12 godzin z życia kobiety" z piosenkami Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla. Współtwórca spektakli "Piosennik" i "Stacyjka Zdrój" wystawianych na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. W roku 2006 r. wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim stworzył spektakl parateatralny "Chlip-Hop - czyli nasza mglista laptop-lista". W 2007 roku napisał scenariusz i wraz z Adamem Opatowiczem wyreżyserował spektakl "Album rodzinny" oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka. W 2008 r. został laureatem Nagrody Polskiej Estrady Prometeusz przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Małego Berła. W 2009 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Czytelnicy chętnie sięgają po tomiki poezji Andrzeja Poniedzielskiego i książkę "Jak trwoga to do bloga", którą napisał wspólnie z Magdą Umer.

- Jak rano wstaję, to nie wiem, kim jestem i to trwa tak mniej więcej do dwunastej. Kiedy bym nie wstał, budzę się o dwunastej - stwierdził Andrzej Poniedzielski, mówiąc o swoim typowym wizerunku człowieka wiecznie niewyspanego.

Współorganizatorami spotkania były: Instytut Książki - pomysłodawca i propagator Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce - oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi sprawująca opiekę merytoryczną nad klubami działającymi na terenie województwa łódzkiego. Spotkanie sfinansowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj