Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Sieradz - miasto o osiemsetletniej historii

Redakcja, 13.10.2013, 17:31

Sieradz jest miastem położonym w województwie łódzkim w Kotlinie Sieradzkiej nad rzeką Wartą, dzięki czemu posiada specyficzny mikroklimat.

← REKLAMA

Cechuje go głównie niska suma opadów, co z jednej strony prowadzi do przesuszenia gleb, z drugiej zaś sprawia, że pogoda w Sieradzu zazwyczaj nie utrudnia turystyki. W Sieradzu zachowało się wiele architektonicznych zabytków, głównie obiektów sakralnych. Odwiedzając miasto warto także udać się w jedno magiczne miejsce, jakim jest Sieradzki Park Etnograficzny. Dawne domostwa oraz eksponaty pozwalają poznać i zrozumieć przeszłość tego regionu.

Sieradzki Park Etnograficzny

Skansen powstał na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Aktualnie ekspozycja nie jest zbyt duża, jednakże zgromadzone zbiory mają znaczącą wartość etnograficzną. Pierwszym obiektem w parku był Dom Tkacza ze Zgierza. Jest to budynek szerokofrontowy, zbudowany w konstrukcji sumikowo-łątkowej (rodzaj konstrukcji szkieletowej, w której ściany składają się ze szkieletu i wypełnienia z desek lub bali). Obecnie w budynku znajdują się pomieszczenia biurowe oraz zaplecze techniczne.

W latach 1986-1987 odbudowano zagrodę znanego rzeźbiarza Szczepana Muchy ze wsi Szale. Artystaten rzeźbił w drewnie postaci ludzi oraz diabłów, które pokostował i pokrywał czarną bejcą. Cechą charakterystyczną jego rzeźb była ogromna ekspresja wyrazu, głównie za sprawą oczu pomalowanych na biało, które kontrastowały z pozostałymi elementami figury. Wyrzeźbione postaci twórca stawiał wokół swojego domu, co było zemstą za oskarżenie go o kradzież lub kłusownictwo. Po półrocznym pobycie w więzieniu artysta zupełnie oddał się sztuce. Jego praca została wielokrotnie doceniona przez znawców sztuki naiwnej. Obecnie w zagrodzie Szczepana Muchy prezentowane są jego rzeźby.

Kolejnym domostwem znajdującym się w okręgowym muzeum jest Zagroda Wiejska, w jej skład wchodzą obiekty z różnych miejscowości, ale odtwarzają one charakterystyczny dla ziemi sieradzkiej układ budynków. W zagrodzie wiejskiej można obejrzeć chałupę szerokofrontową z Sieradza-Męki, stodołę ze wsi Ruda, oborę z wozownią ze wsi Wiertelaki oraz spichlerz drewniany z Brąszewic Zabrodzia. Chałupa z Sieradza-Męki pochodzi z XIX wieku i posiada ściany zbudowane w konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej oraz czterospadowy, krokwiowy dach kryty strzechą. We wnętrzu budynku znajduje się dobrze zachowany warsztat tkacki.

Pozostałe budynki również pochodzą z XIX i XX wieku. Kolejnym, ciekawym zabudowaniem jest Wiata ze sprzętem rolniczym, gdzie prezentowane są dawne narzędzia i maszyny rolnicze. Oprócz cennej ekspozycji, muzeum oferuje możliwość uczestniczenia w różnych imprezach i warsztatach mających na celu kultywowanie dawnej tradycji tego regionu.

Fot. Muzeum Okręgowe Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj