Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Wszystkich Świętych, trochę historii

Redakcja, 01.11.2011, 10:19

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Wszystkich Świętych, czyli z łac. festum omnium sanctorum to święto rzymskokatolickie. Pierwotnie obchodzone było 13 maja, ale ponieważ do Rzymu na wiosnę przybywało mnóstwo pielgrzymów, co wiązało się z trudnościami przy ich wyżywieniu, toteż papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł je na 1 listopada.

← REKLAMA

Święto to w Polsce jest dniem wolnym od pracy, co powoduje, że duża liczba osób wyjeżdża z domu, aby zapalić znicz na grobie bliskich nawet w bardzo odległych miejcowościach. Należy tutaj nadmienić, że na terenach Polski oddawanie czci zmarłym było kultywowane jeszcze przed obrzędami chrześcijańskimi. Tzw. dziady wywodziły się z kultury ludowej Słowian i Bałtów. Zostawiano wówczas jadło dla zmarłych, aby nie narazić im się w jakikolwiek sposób. Do tej pory dziady są w Polsce kultywowane jako Dzień Zaduszny 2 listopada.

Oba święta związane są z odwiedzaniem zmarłych przy grobach na cmentarzach, lecz są również groby w kościołach. W średniowieczu istniała bowiem moda na pochówki w kościołach, chociaż nie miało to wiele wspólnego z myśleniem, że kościół jest bramą do nieba. Na cmentarzach groby były za darmo, toteż zamożny mieszkaniec, który chciał się wyróżnić, płacił za miejsce w świątyni. W świątyniach oczywiście chowano również cesarzy, papieży i inne znane w danym okresie osobistości.

Można wyróżnić dwa typy nagrobków kościelnych: w ziemi i w kryptach. Mimo, że nieboszczyk ostatecznie i tak zgodnie z obyczajem znajdował się pod ziemią, to różnica polegała na oprawie miejsca spoczynku. Ponieważ każdy kościół ma swoje ograniczenia powierzchniowe, tak więc najczęściej można zobaczyć różnego rodzaju płyty nagrobkowe np. w posadzkach, tumby i nagrobki stołowe najczęściej spotykane w nawach kościelnych oraz nagrobki przyścienne.

W naszym regionie bardzo dobrym przykładem grobów znajdujących się w kościele jest kościół Ojców Bernardynów w Warcie. Krypty są tam umieszczone m.in. pod głównym ołtarzem. Ojcowie Bernardyni w dniu 1 listopada pamiętają o zmarłych pochowanych w ich kościele, my zaś zapraszamy do naszej fotorelacji przygotowanej kilka dni wcześniej.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

  • Zobacz profil użytkownika Roman
    Roman, 01.11.2011, 18:00

    No i mamy jarmar http://sieradz.com.pl/zdjecia/region/4701,wszystkich-swietych-a-moze-jarmark.html

    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika maxigraff
    maxigraff, 01.11.2011, 23:07

    byłem ,widziałem i stwierdzam że włodaże jak również dziennikarze naszego miasta słabo dbaja o grób śp. Antka Cierplikowskiego; ale open hair festiwal to fajnie zrobić bo można na kimś się wypromować i fajne zdjacia można na prtalach pokazac... WSTYD PANOWIE DZIĘNNIKARZE I WŁODARZE

    -1
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika lekarz
    lekarz, 02.11.2011, 11:57

    Drogi "maxigraff" chyba mylisz pojęcia dziennikarze nie są od tego aby dbać o czyjeś groby, oni są od tego aby rzetelnie pokazywać co się dzieje, co innego do włodarzy miasta którzy promują miasto dzięki Cierplikowskiemu.

    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj