Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Krakowskie Przedmieście - ulica z historią

Redakcja, 17.05.2016, 17:41

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

"Sieradzka ulica Krakowskie Przedmieście. Przeszłość-teraźniejszość-mieszkańcy". Tak Zygmunt Kamiński zatytułował swoje spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

← REKLAMA

Drogi biegnące w kierunku stolicy zawsze miały specjalny charakter i często brały swoją nazwę właśnie od niej. W średniowiecznym Sieradzu był to trakt krakowski, nazwany później Przedmieściem Krakowskim.

- Przez długie lata było to najrozleglejsze, najbardziej ludne przedmieście Sieradza. Był czas, gdy znajdowała się na nim aż jedna piąta wszystkich sieradzkich domów: w czasie lustracji w 1791 r. doliczono się w całym mieście 254 domów, z czego 50 na Krakowskim Przedmieściu - opowiada Zygmunt Kamiński.

Ulica zaczynała się od bramy przy kolegiacie, również zwanej krakowską.
Gość biblioteki opowiadał przede wszystkim o tych dziejach Krakowskiego Przedmieścia, które sam dobrze pamięta. Przez jego wspomnienia przewijały się nazwiska m.in. Pisarczyków, Nogali, Nowaków, Michalskich, Wojciechowskich, Wojtanków, Bobrowskich, Łuszkiewiczów, Szczepaniaków, Matusiaków, Muszyńskich, Świerczyńskich, Mazurów, Kudelskich, Owczarków i Świniarskich. Wiele z tych rodzin już tam nie ma, ale równie dużo jest tych silnie zakorzenionych, mieszkających "na Krakowskim" z dziada pradziada.

Zygmunt Kamiński przypomniał też miejsca i budynki już nieistniejące, ale niegdyś charakterystyczne dla tej części Sieradza. Przykładem jest pałac Danielewiczów, wzniesiony w II połowie XIX w. W czasie ostatniej wojny mieszkał w nim komendant niemieckiego poligonu. Pałac ten spłonął pod koniec stycznia 1945, dzień przed ewakuacją Niemców z Sieradza. Na jego miejscu później zbudowano winiarnię.

Obecnie ul. Krakowskie Przedmieście ma 3,5 km długości i posiada 220 numerów. W jej obrębie działa ponad 90 firm. Z punktu widzenia administracji drogowej Krakowskie Przedmieście ma dwóch zarządców: od skrzyżowania z ul. Polną i Podrzecze do 1 Maja jest drogą powiatową, dalej w kierunku Monic - wojewódzką. Na odcinku od Wierzbowej do Oksińskiego ulica ta jest nawet dwupoziomowa - droga wzdłuż Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (dawnej szkoły "Piątki"), ta na górce, to też Krakowskie Przedmieście. Wciąż jest to jedna z ważniejszych sieradzkich arterii. Przez Krakowskie jedzie się do Burzenina, Widawy i dalej do Wielunia, Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego.

Zygmunt Kamiński z pochodzenia jest sieradzaninem. Tu się urodził, tu kończył szkołę podstawową, potem liceum. Na studia geograficzne wyjechał do Łodzi i związki z tym miastem (do którego w 2008 r. przeniósł się na stałe) pozostały mu do dziś. W połowie lat 60. zaczął działać w Polskim Towarzystwie Turystyki Krajoznawczej, potem został przewodnikiem po Łodzi i województwie łódzkim, a także instruktorem krajoznawstwa Polski. Wielu sieradzan pamięta Zygmunta Kamińskiego jako pracownika administracji rządowej i samorządowej - Urzędu Wojewódzkiego, a później Starostwa Powiatowego.

W kilku czasopismach turystyczno-geograficznych ("Poznaj swój kraj", "Gościniec") można przeczytać artykuły Zygmunta Kamińskiego. Jeden z nich opowiada właśnie o dziejach Krakowskiego Przedmieścia. Zainteresowanych odsyłamy do numeru 1/61/2001 kwartalnika "Na Sieradzkich Szlakach" (strony 3-10).

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj