Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zaatakował "cichy zabójca"?

Redakcja, 31.01.2016, 19:07

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 4 komentarze
4

W niedzielę wieczorem straż pożarna została wezwana na ul. Wnuka w Sieradzu.

← REKLAMA

O tym, że w jednym z bloków przy tej ulicy ulatnia się tlenek węgla, powiadomił dyżurnego 31 stycznia ok. godz. 18.00 jeden z mieszkańców nieruchomości.

Po dojeździe strażaków i sprawdzeniu miejsca specjalistycznym sprzętem, nie wykryto żadnego zagrożenia. Ten stan potwierdzili również pracownicy pogotowia gazowego, którzy zostali także wezwani, gdyż mieszkania w tym bloku ogrzewane są piecykami gazowymi.

Ponieważ zgłaszający jednak źle się czuł, strażacy wezwali na miejsce karetkę pogotowia.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (4)

  • ~gość_6750 (IP: *.*.87.66), 31.01.2016, 22:37
    Poważnie?

    Nie stać ich na centralne z PEC?
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
    • ~gość_10566 (IP: *.*.24.243), 01.02.2016, 10:47
      Przecież to zwykły przekręt budowlany jak większość w dupokracji..
      0
      Jestem przeciw!
      Jestem za!
      Zgłoś do moderacji
  • ~gość_10639 (IP: *.*.214.4), 01.02.2016, 20:48
    Zastanawia mnie jedno. Skoro gazu nie widać, nie słychać i nie czuć to skąd informacja, że owy gaz się ulatnia ???
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
    • ~gość_10355 (IP: *.*.232.37), 02.02.2016, 08:35
      Czujniki gazu?
      0
      Jestem przeciw!
      Jestem za!
      Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj