Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Lekarskie konsultacje przez Internet

Redakcja, 06.11.2014, 14:41

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi zaprezentowane zostały możliwości, jakie daje Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna.

← REKLAMA

Za pomocą szybkiego łącza światłowodowego lekarz z Parzęczewa (pow. zgierski) mógł skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z łódzkim specjalistą. Zaprezentował przy tym swojemu koledze zdjęcie rentgenowskie bolącego łokcia i wyniki dotychczasowych badań. Zaraz potem odbyła się telekonferencja z lekarzami z Sieradza.

- Właśnie o takie możliwości nam chodziło - mówił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień podczas prezentacji sieci. - Skorzystają na nich przede wszystkim pacjenci, którzy nie będą musieli jeździć dziesiątek kilometrów na konsultacje i sami lekarze, którzy każdy przypadek będą mogli natychmiast omówić w szerszym gronie specjalistów - dodawał marszałek.

Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna będzie wykorzystywana w szczególności jako rozległa sieć łącząca szpitale podległe samorządowi województwa łódzkiego dla potrzeb telemedycyny i e-zdrowia. Technologia światłowodowa, w jakiej jest zbudowana, daje możliwość m.in. błyskawicznego przesyłu plików z obrazami RTG, USG, obrazów rezonansu magnetycznego i tomografii, których wielkość to niejednokrotnie ponad 200 MB i nie jest możliwie przesłanie ich mailem.

- Wkroczyliśmy w XXI wiek - cieszył się Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika. - Konsultacje za pomocą szybkiego i bezpiecznego łącza pozwalają zmniejszyć koszty związane z transportem pacjenta, a także uniknąć ewentualnego zagrożenia jego życia i zdrowia - chwalił system ŁRST dyrektor szpitala.

W placówkach objętych ŁRST planowane jest także przegotowanie bezprzewodowego łączą WiFi, z którego będą mogli korzystać zarówno hospitalizowani, jak i osoby odwiedzające. Sama infrastruktura bezprzewodowa powinna zapewnić możliwość uruchomienia pełnego, profesjonalnego monitoringu medycznego, telediagnostyki i teleterapii pacjentów hospitalizowanych. - Lekarz w trakcie obchodu będzie chodził z tabletem, a nie stertą dokumentów - dodał dyrektor Szrajber.

Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna jest projektem realizowanym przez województwo łódzkie, a współfinansowanym ze środków unijnych. Na sieć szkieletową ŁRST składać się będą węzły zlokalizowane w następujących 8 placówkach medycznych podległych samorządowi województwa łódzkiego:

 • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi,
 • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej PABIAN-MED w Pabianicach,
 • Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim,
 • Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie,
 • Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu, w tym w Centrum Psychiatrycznym w Warcie,
 • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu,
 • Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

- Bezpieczne i szybkie łącze zapewni sprawny przesył badań między placówkami medycznymi w województwie oraz usprawni obieg danych dotyczących zdrowia pacjenta. Łącze umożliwi także spotkania poprzez konferencję, jeśli niezbędne będzie przeanalizowanie stanu pacjenta w szerszym gronie - mówił Dariusz Kałdoński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_5991 (IP: *.*.201.30), 06.11.2014, 15:06
  a kopertę dla sieradzkiego lekarza tez będzie można @ przesłać??
  :-)))))))))))))))) bo wprawdzie osobiście tego nie doświadczyłem, ale różne rzeczy słyszałem
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6939 (IP: *.*.89.250), 06.11.2014, 15:20
  Szkoda że Stępięń sie tak nie udzielał przez cały okres jak był marszałkiem województwa tylko teraz w trakcie kapani, jeszcze trochę to przyjedzie na wioskę kibel otwierać
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj