Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Kronika 112

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Ewakuacja - jak przeprowadzać?

Redakcja, 25.05.2016, 12:54

Płomienie, wydzielający się toksyczny gaz, kłęby dym - gdy ten obraz stanie się rzeczywistością, może przynieść tragiczne skutki. W takich warunkach udzielenie pomocy jest niezwykle utrudnione i wymaga wiedzy oraz umiejętności specjalistów - wówczas samodzielna ucieczka może być niemożliwa, z cudza pomoc może okazać się niezbędna. Dobrze przygotowana i przeprowadzona akcja ewakuacyjna może uratować życie i zdrowie bardzo wielu osób. Warto więc posiąść przynajmniej podstawową wiedzę, która może się przydać w razie konieczności podjęcia interwencji.

← REKLAMA

Czym jest ewakuacja?

Ewakuacja to zorganizowany proces polegający na usunięciu z miejsca zagrożenia ludzi i zwierząt oraz przeniesienia ich w bezpieczne miejsce. Czasem akcja ewakuacyjna może dotyczyć również zabezpieczenia mienia. Ewakuację zazwyczaj przeprowadza OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) oraz PSP (Państwowa Straż Pożarna), które są doskonale przeszkolone i wyspecjalizowane w tym zakresie i potrafią udzielić pomocy w sytuacjach zagrożenia. Dzięki temu są w stanie sprawnie uratować ludzkie życie i zdrowie.

Jak przygotować ewakuację?

Zanim przystąpimy do akcji ewakuacyjnej, należy możliwie jak najdokładniej ustalić lokalizację budynku, stopień i rodzaj niebezpieczeństwa oraz liczbę osób zagrożonych i poszkodowanych. Jeśli to możliwe, trzeba również ustalić stan zdrowia osób przebywających w budynku oraz odpowiednio dobrać metodę ewakuacji do rodzaju doznanych przez nie obrażeń. Następnie należy odnaleźć drogi ewakuacyjne w danym budynku i przygotować je do przeprowadzenia interwencji. W pierwszej kolejności należy zadbać o osoby znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie miejsca, w którym doszło do wypadku oraz w innych punktach, w których jest najbardziej niebezpiecznie.
Na samym początku należy wyraźnie poinformować zagrożone osoby o zaistniałej sytuacji oraz konieczności ewakuowania budynku. Informacja ta powinna zostać podana w sposób jasny, tak, aby była zrozumiała dla każdego. Trzeba zadbać o możliwie sprawne i spokojne opuszczenie budynku oraz zapanować nad chaosem i wybuchami paniki.

Ewakuacja osób chorych i niepełnosprawnych

Jest to kwestia najbardziej problematyczna, jednak straż pożarna jest wyspecjalizowana również w tym zakresie. Transport osób niepełnosprawnych wymaga dużych umiejętności, a często także specjalistycznego sprzętu. Najczęściej używa się w tym celu noszy albo krzeseł, często też wynosi się poszkodowaną osobę na rękach za pomocą specjalnych chwytów - strażackiego, biodrowego, kołyskowego lub innego. Można także zastosować metodę ciągnięcia osoby umieszczonej poziomo na kocu.

Sprzęt specjalistyczny

Do ewakuacji często wykorzystuje się specjalistyczne sprzęty, takie jak drabiny oraz podnośniki. Służą one do ewakuacji osób znajdujących się na dużych wysokościach. Wykorzystuje się również skokochrony, czyli dmuchane poduszki umożliwiające osobie zagrożonej wykonanie bezpiecznego skoku z wysokości 16 metrów. Inną możliwością są wory ratownicze, które pozwalają na ratowanie osób znajdujących się na wysokości do 20 metrów. Do obsługi powyższych narzędzi potrzebna jest wyspecjalizowana grupa strażaków, którzy będą koordynowały akcję ewakuacyjną oraz udzielały instrukcji osobom ratowanym.

W wielu budynkach takich jak szkoły, zakłady pracy czy inne instytucje publiczne przeprowadza się próbne ewakuacje, które mają na celu przygotowanie znajdujących się tam osób do sprawnego opuszczenia obiektu w razie pojawienia się realnego zagrożenia. Wydarzenia takie również przebiegają w asyście straży pożarnej, choć akcja ewakuacyjna powinna być wówczas koordynowana przez odpowiednio przeszkoloną osobę, o której obecność w budynku powinna zadbać dyrekcja placówki. Regulacje na ten temat znajdują się między innymi w kodeksie pracy oraz w przepisach BHP.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/.

WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj