Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Radomił Brutanek znów w Sieradzu

Redakcja, 23.04.2017, 15:11

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 5 komentarzy
5

Pierwszego kwietnia 1977 r. Sieradzkie Przedsiębiorstwo Budowlane przekształcono w Sieradzki Kombinat Budowlany. Dyrektorem mianowano łodzianina Radomiła Brutanka. Po 27 latach od likwidacji firmy dawny szef znów spotkał się ze swoimi pracownikami, wspominając wraz z nimi lata świetności SKB. Spotkanie odbyło się w sieradzkim muzeum.

← REKLAMA

Radomił Brutanek tak wspomina swoją pracę w SKB: - Kombinat powstał w kwietniu 1977, ja przyjechałem do Sieradza 1 czerwca, by objąć stanowisko dyrektora. Miałem nim być tylko chwilę, ale jak to w życiu bywa, zostałem na dłużej. Funkcję tę pełniłem przez 14 lat. Zostawiliśmy po sobie trudną do dokładnego określenia liczbę obiektów, do dziś stojących w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Szadku, Błaszkach, Warcie i Złoczewie, ale także w Łodzi i Warszawie. Pracowaliśmy również za granicą, m.in. w Związku Radzieckim, Niemieckiej Republice Demokratycznej i Libii.

Kombinat prowadził roboty budowlane na tak dużą skalę, że wciąż odczuwał braki kadrowe. Ludzi brakowało do tego stopnia, iż gdy na przełomie lat 60. i 70. SKB budował dla siebie nową siedzibę przy ul. Wojska Polskiego, miał problem z jej ukończeniem. - Ciągle zabierano ludzi na inne place budów, do bardziej pilnych zadań - mówi były wicedyrektor kombinatu Kazimierz Wawrzyniak, wspominając pierwszych rzemieślników budowlanych firmy. Ci najstarsi, tworzący zręby SKB w czasach Powiatowego Przedsiębiorstwa Budowlanego (SPB było poprzednikiem kombinatu), uczyli się fachu jeszcze przed wojną. Następne pokolenia budowlańców są pokłosiem ich pracy.

Luki w stanie osobowym uzupełniano więźniami sieradzkiego zakładu karnego oraz młodzieżą: zapleczem kadrowym były Ochotnicze Hufce Pracy i uczniowie Budowlanki - szkoły zawodowej przy ul. Broniewskiego (obecne II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego). Tu ciekawostka: do Budowlanki w latach 70. i 80. uczęszczało ponad 700 uczniów. Jest to liczba nieosiągalna dla większości współczesnych placówek ponadgimnazjalnych, a trzeba pamiętać, że była to szkoła wąsko profilowana. Jeśli dodamy do niej liczbę pracowników SKB - około 1400 w najlepszym okresie - otrzymamy potężną 2100-osobową załogę budowlaną. Do tego dołóżmy zmieniającą się liczbę więźniów i młodzieży z OHP. Jak wielkie inwestycje musiał realizować SKB, skoro wciąż brakowało ludzi?

- Rozwój budownictwa w Sieradzu i ościennych miastach nastąpił po reformie administracyjnej 1975 roku, kiedy powstało województwo sieradzkie. Gdyby nie ono, tego rozwoju by nie było, a przynajmniej nie na taką skalę - twierdzi Radomił Brutanek. Ta skala była ogromna. W rekordowym 1978 r. kombinat oddał do użytku 2200 mieszkań, co dało mu pierwsze miejsce w Polsce pod względem wydajności pracy.

Delikatnie mówiąc, dyrektor SKB łatwo nie miał. Rozporządzał potężnym narzędziem, jedynym takim w całym województwie. Jak trudno było odnaleźć się w wojewódzko-miejsko-partyjnej rzeczywistości, wie zapewne tylko on sam. Byłoby mu łatwiej, gdyby cele władz wojewódzkich, miejskich i partyjnych były zbieżne, a przecież nie zawsze tak było. Wspólnym mianownikiem był fakt, że nie było takiego wojewody czy sekretarza partii, który nie chciałby się pochwalić nowymi szkołami, przedszkolami, szpitalami czy blokami mieszkalnymi.

Spotkanie z Radomiłem Brutankiem zostało zorganizowane w ramach cyklu Studium Regionalne, z okazji 40. rocznicy utworzenia SKB.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (5)

 • Zobacz profil użytkownika mirosław
  mirosław, 25.04.2017, 08:07
  Szkoda, że o tym spotkaniu z panem dyrektorem nie było żadnej informacji która by była dostępna dla wielu byłych współpracowników pana Dyrektora. Byłem również pracownikiem Kombinatu, a wcześniej Przedsiębiorstwa i zostawiłem w tej firmie 20 lat ze swego życia. Nikt mnie o tym spotkaniu nie poinformował. Przecież jest w Sieradzu internet, a nawet strona Sieradz. com.pl. Oprócz nielicznych byłych pracowników firmy na zdjęciach zobaczyłem osoby które nigdy w niej nie pracowały. Ciekaw jestem kto ich poinformował. Wielce żałuję ze nie wiedziałem nic o tej uroczystości. Wstyd dla organizatorów. Pozdrawiam Pana Dyrektora.
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12712 (IP: *.*.9.85), 25.04.2017, 21:07
  Portal sieradz.com.pl informuje z opóźnieniem o wydarzeniach, które już się odbyły. Żadnych informacji wyprzedzających o planowanych imprezach. Może nowy właściciel weźmie tę sugestię pod uwagę.
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12718 (IP: *.*.231.237), 10.05.2017, 18:37
   JESTEM ZA . POZOSTAJE ŻAŁOWAĆ , ŻE NIE PRACOWAŁ DŁUŻEJ .
   WIELKI SZACUNEK.
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12688 (IP: *.*.63.18), 27.04.2017, 07:52
  Pan BRUTANEK zastał Sieradz jako grajdoł zaniedbany a zostawił MUROWANY- I należy mu się honorowe obywatelstwo grodu nad Wartą
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika mirosław
   mirosław, 28.04.2017, 21:21
   Masz rację Gościu 12688, ale to nie powód, żeby o tym spotkaniu nie było szerszej wiadomości w lokalnych mediach. To prawda że gdyby nie inicjatywy pana dyr. Brutanka i walka z ówczesnymi władzami, to nie było by tyle bloków mieszkalnych i nie tylko. Dlatego mam żal do organizatorów tej uroczystości, że powiadomili tylko swoich "kolesi" a nie zadbali o byłych pracownikach Kombinatu.
   +3
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj