Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Kamera termowizyjna, stetofon czy gaz znacznikowy? Jak dobiera się metody lokalizacji wycieków

Redakcja, 07.10.2016, 14:37

Do precyzyjnej lokalizacji wycieków stosuje się obecnie różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, dzięki którym można skutecznie i szybko określić ich miejsce. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod znajdują się: kamery termowizyjne, stetofony oraz gaz znacznikowy.

← REKLAMA

Specjaliści w dziedzinie wykrywania nieszczelności wiedzą, jak szybko i precyzyjnie określić miejsce wycieków w instalacjach grzewczych czy wodno-kanalizacyjnych. Dzięki ich pomocy można od razu przystąpić do prac, a tym samym zapobiec poważnym problemom związanym z nieszczelnościami.

Kamery termowizyjne
To popularna metoda polegająca na określeniu miejsca wycieku poprzez obserwację śladu termicznego z instalacji. Ma ona jednak ograniczone zastosowanie, głównie ze względu na stosowane obecnie grube izolacje termiczne. W związku z tym mają one zaniżoną skuteczność w przypadku lokalizacji wycieków zimnej wody oraz w instalacjach centralnego ogrzewania poza sezonem grzewczym.

Najlepiej szukanie wycieków z użyciem kamer termowizyjnych sprawdza się przy dużych wyciekach w instalacjach położonych w izolacji czy pomiędzy warstwami izolacji termicznej. Wtedy specjalista może zobaczyć, gdzie pojawia się nadmierne ciepło, co oznacza wystąpienie nieszczelności w konkretnym miejscu.

Stetofony
Są to wyjątkowo czułe mikrofony, które współpracują ze specjalistycznymi programami komputerowymi. Ich głównym celem jest wykrywanie przecieków na podstawie dźwięków emitowanych przez wodę pod ciśnieniem.

Niestety, także mogą pojawić się problemy, głównie wtedy, gdy w okolicy wycieku znajdują się warstwy tłumiące dźwięki, ponieważ wtedy sygnał może być stłumiony. Problemem jest też wykrywanie niewielkich wycieków w miejscach, gdzie poziom hałasu tła jest wysoki.

Gaz znacznikowy
Jest mieszaniną gazów z wodorem w składzie, który ma zdolność przenikania przez porowate materiały, co powoduje, że w przypadku nieszczelnych instalacji widoczny jest nad miejscem przecieku.

Ta metoda ma też ograniczone zastosowanie, ponieważ pojawiają się fałszywe odczyty, dlatego najczęściej stosuje się tę metodę wraz z innymi, aby dokładnie wskazać na punkt wystąpienia problemu.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj