Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Co warto wiedzieć o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym?

Redakcja, 18.08.2013, 13:21

Nie każdy zapewne wie, że istnieje coś takiego jak dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, do którego można przystąpić za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono przeznaczone dla osób, które z różnych względów znalazły się poza powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego i jako takie jest ono odpłatne.

← REKLAMA

Podstawa prawna
Kwestię jego umocowania w systemie prawnym stanowi artykuł 68 ustawy z dnia 27.082004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także Zarządzenie Nr 9/2007 wydane dnia 07.03.2007 przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Mowa w nich jest, że każda osoba nieposiadająca prawa do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego a zamieszkująca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma możliwość przystąpienia do Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Co zrobić, aby zostać objętym tym ubezpieczeniem?
Oczywiście, pierwszym warunkiem, które trzeba spełnić, aby móc przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, to status osoby, której nie przysługuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Po drugie, należy złożyć stosowny wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Gotowe pisma do wypełnienia można pobrać w jego lokalnej placówce. Z wypełnieniem wniosku raczej nie powinniśmy mieć większych problemów, bo właściwie za podaniem swoich danych osobowych oraz daty wygaśnięcia naszego dotychczasowego ubezpieczenia zdrowotnego nic więcej nie trzeba dodawać.
Gdy już mamy gotowy wniosek, składamy go w NFZ i czekamy na decyzję. Może ona zostać podjęta niemalże od ręki, choć zazwyczaj należy poczekać kilka dni. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, to tym samym my oraz najbliżsi zaczynamy podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu refundowanemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opłaty
Oczywiście, aby móc korzystać z parasola ochronnego dawanego przez to ubezpieczeni, należy co miesiąc przekazywać określoną kwotę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (on później będzie się rozliczał z tych pieniędzy z NFZ-em).
Warto pamiętać, że składka w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest stała i co trzy miesiące ulega zmianie. Wynika to z faktu, że jest ona obliczana jako procent od średniego wynagrodzenia brutto, a ponieważ ono ulega zmianom, to i ona również.

W przychodni
Do niedawna, aby móc skorzystać bezpłatnie z państwowej służby zdrowia, należało przedstawić albo RMUA, albo zaświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni. W wypadku korzystających z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego takim "dowodem" była umowa o jego zawarciu oraz wyciąg z konta poświadczający to, iż opłaciliśmy w ostatnim miesiącu składkę. Ponieważ jednak teraz sprawdzaniem, czy należy się nam refundacja za leczenie zajmuje się sam NFZ, nie ma konieczności przedstawiania tych dokumentów w szpitalach i przychodniach.

Fot. Piotr Andrzejak

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj