Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zduńskowolanin budowniczym Sieradza

Redakcja, 27.02.2015, 11:44

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Anna Piestrzeniewicz, kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Sieradzu, wygłosiła wykład o przedwojennym burmistrzu Sieradza Ignacym Mąkowskim.

← REKLAMA

To z jego inicjatywy w Sieradzu powstało kilka bardzo potrzebnych instytucji i budynków, które stoją do dzisiaj. Szkoła Podstawowa Nr 1, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka (czyli przedwojenne gimnazjum).

-Burmistrz Mąkowski, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykształcenie obywateli, działał na rzecz rozwoju szkolnictwa. Wielką bolączką okresu międzywojennego był brak odpowiednich lokali dla szkół. Lekcje odbywały się w wynajętych budynkach mieszkalnych, często w bardzo złych warunkach higienicznych - mówi Anna Piestrzeniewicz.

Dlatego w latach 1925-1927 przy ul. Kościuszki wzniesiono gmach szkoły (obecna SP Nr 1). W tym samym czasie (1926) oddano do użytku nowoczesny budynek gimnazjum (dzisiejszy "Jagiellończyk").

Wśród zasług Mąkowskiego jest również utworzenie nowej dzielnicy miasta. Na mocy uchwały Rady Miejskiej z 6 listopada 1925 roku, z miejskich gruntów wydzielonych zostało 29 parcel, które następnie na podstawie wieczystej dzierżawy przekazano biedniejszym mieszkańcom. Wkrótce na działkach zaczęły powstawać budynki, przeważnie drewniane. Tak powstała sieradzka Praga.

Ignacy Mąkowski pochodził ze Zduńskiej Woli (ur. w 1874). Był najmłodszym z czworga dzieci Ignacego Leona i Amalii z Koreckich. O dzieciństwie i latach młodości Ignacego wiadomo niewiele. Życie zawodowe związał z Sieradzem, już na początku XX wieku pracował w sieradzkim magistracie na stanowisku sekretarza. Funkcję burmistrza pełnił w latach 1921-1935. Zginął z rąk Niemców: 14 listopada 1939 został rozstrzelany na cmentarzu żydowskim jako jeden z 20 sieradzkich zakładników.
Zdaniem obecnego na wykładzie sieradzkiego regionalisty Jana Pietrzaka, biorąc pod uwagę osiągnięcia międzywojennych włodarzy Sieradza, Ignacy Mąkowski należał do najbardziej zasłużonych burmistrzów miasta.

Wykład "Ignacy Mąkowski, przedwojenny budowniczy Sieradza" był drugą odsłoną cyklu "Studium regionalne". Muzeum przybliża w nim postacie zasłużone dla regionu sieradzkiego. Bohaterem pierwszego spotkania był Rudolf Weinert, pierwszy kustosz sieradzkiego muzeum. Kolejne spotkanie w ramach "Studium regionalnego" odbędzie się w budynku przy ul. Dominikańskiej 2 już 5 marca (czwartek) o godz. 17. Wówczas to Bogdan Cieślak, kierownik Muzeum Walewskich w Tubądzinie, przybliży postać Kazimierza Stanisława Walewskiego, założyciela muzeum i archiwum rodowego Walewskich w Tubądzinie.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

  • ~gość_8292 (IP: *.*.65.93), 28.02.2015, 21:14
    no i co z tego
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj