Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Złoczew

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Powstanie strefa i kolej

Redakcja, 26.11.2013, 14:03

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 6 komentarzy
6

List intencyjny dotyczący utworzenia Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej oraz wykorzystania planowanej linii kolejowej Bełchatów-Wieluń wraz z linią obsługującą przyszłą eksploatację złoża węgla brunatnego "Złoczew" podpisały okoliczne samorządy.

← REKLAMA

Samorządy chcą współpracować na rzecz przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionu, a chodzi o obszar od Kleszczowa, Wielunia i Złoczewa, przez Lututów, Klonową, Burzenin, Widawę i Sędzejowice, po Brąszewice, Brzeźnio, Ostrówek, Sieradz i Zduńską Wolę.

- Prężne samorządy oraz silny partner w postaci PGE dobrze wróżą temu przedsięwzięciu - mówił obecny na uroczystości w Złoczewie Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Wicewojewoda łódzki Paweł Bejda podkreślał, to pierwszy taki przypadek w województwie, a najprawdopodobniej i w Polsce, kiedy 15 samorządów dąży do tego, by zrealizować jeden wspólny cel, ale cel którego realizacja fundamentalnie wpłynie na rozwój tych samorządów.

Podpisanie listu, które miało miejsce 25 listopada, ma związek z planami rozpoczęcia eksploatacji przez KWB Bełchatów złoża węgla brunatnego "Złoczew". Realizacja tej inwestycji oznacza przedłużenie do 2055 r. pracy największego w Polsce kompleksu górniczo-energetycznego - Kopalni i Elektrowni Bełchatów. Porozumienie zakłada, że samorządy mają uwzględniać w studiach uwarunkowań oraz w kierunkach i planach zagospodarowania przestrzennego budowę trasy kolejowej łączącej planowaną linię kolejową Bełchatów - Wieluń wraz z linią obsługującą eksploatację złoża węgla brunatnego "Złoczew".

Złoczewska Strefa Inwestycyjna będzie miała na celu pozyskiwanie nowych inwestycji oraz tworzenie miejsc pracy. Początkowo obejmie ok. 40 hektarów, docelowo nawet 200 ha.

Partnerskie porozumienie podpisali samorządowcy reprezentujący powiat sieradzki - starosta Dariusz Olejnik i wicestarosta Zbigniew Krasiński, powiat wieluński - starosta Andrzej Stępień i wicestarosta Marek Kieler, miasto Zduńska Wola - prezydent Piotr Niedźwiecki oraz wójtowie i burmistrzowie 12 gmin: Złoczew, Brąszewice, Brzeźnio, Burzenin, Kleszczów, Klonowa, Lututów, Ostrówek, Sędziejowice, Widawa, Wieluń i Zduńska Wola.

Liderem porozumienia gmin i powiatów jest Złoczew. Burmistrz Jadwiga Sobańska podkreślała, że chce by na współpracy wokół strefy, kolei i przyszłej kopalni węgla brunatnego skorzystali wszyscy sygnatariusze listu intencyjnego.

Po podpisaniu listu intencyjnego samorządom gratulowali Cezary Grabarczyk - wicemarszałek Sejmu oraz posłowie i senatorowie Ziemi Łódzkiej.

Zobacz także: Strefa Zduńska Wola-Karsznice priorytetem

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (6)

 • ~gość_4479 (IP: *.*.153.128), 26.11.2013, 14:41
  A co tam robi Walczak i wójt-pracodawca? Przecież oni nie są beneficjentami podpisanego układu. A może parzyli gościom herbatę?
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_6274 (IP: *.*.248.178), 09.08.2014, 14:56
   odpowiadając na Twoje pytanie:
   walczak i wójt pracodawca - gdzieś chcieliby również pracować, no a całe życie nie będą na obecnych stanowiskach - zgadza się ?
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4495 (IP: *.*.8.82), 26.11.2013, 14:43
  a jacek zapomniał pieczątki, że nie podpisał?! a nie pewnie grunt to Open!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4394 (IP: *.*.87.13), 27.11.2013, 09:07
  I TAK Z TEGO NIC NIE BĘDZIE !!!! TO SĄ WIELOMILIARDOWE INWESTYCJE BEZ SZANS W ZŁOCZEWIE ZADŁUŻONYM JUŻ NA 55%
  PRZED WYBORCZE OBIECANKI!!! CAŁA KADENCJA NIC, A TERAZ NAGLE AMERYKA. LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OMAMIĆ!!!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_4108 (IP: *.*.57.54), 27.11.2013, 10:11
   Ale przecież to nie jest tylko Złoczew. Może i się mylę ale w tekście jest napisane o kilkunastu gminach no i PGE która chyba generuje spore zyski. A do tego zapewne będą doliczone pieniądze z UE. To jest tylko moja opinia.
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_4394 (IP: *.*.87.13), 28.11.2013, 08:00
   rozumiem ale póki co nie ma kopalni i któryś rok jeszcze upłynie, teren też trzeba przygotować i uzbroić i musi to zrobić złoczew!!!
   do tego czasu będzie już po następnych wyborach.....
   kilkanaście gmin ale gł. chodzi o kolej ....
   poza tym nie ma pewności czy będą inwestorzy,wystarczy spojrzeć na sieradz......
   Pani burmistrz nic nie pokazała przez całą kadencje no chyba że.......jak i posłowie z naszego terenu a teraz próbują nas omamić!!! nie dajcie się ludzie!!!!kto z zduńskiej będzie dojeżdżał do pracy za 1200zł do złoczewa zastanówcie się
   Nic z tego nie będzie a listy mozna podpisywać!!!!
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj