Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Wróblew

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Orkiestra gra od 35 lat

Redakcja, 02.11.2015, 12:22

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie w tym roku obchodzi 35-lecie.

← REKLAMA

Jubileusz uroczyście obchodzono 25 października. My, zachęcamy do zapoznania się z historią Orkiestry Dętej we Wróblewie:

Rok 1980. Proboszczem parafii Wróblew był śp. ksiądz Adam Grygielski. Wielki miłośnik i znawca muzyki. Były przypadki, że sam wchodził na chór, grał na organach i śpiewał w czasie mszy, kiedy inny ksiądz odprawiał. Jego marzeniem było stworzenie parafialnej orkiestry dętej. Wyszukał wśród parafian społeczników, którzy zaczęli mu pomagać w realizacji tegoż marzenia. Należeli do nich: śp. Hanna Dużalska, śp. Władysław Pawełczyk śp. Henryk Jackowski oraz żyjący Józef Kurzawa. Razem z ks. Adamem utworzyli oni Komitet Założycielski Parafialnej Orkiestry Dętej we Wróblewie. Pewnej niedzieli ksiądz ogłosił, że za dwa tygodnie po mszach Komitet Założycielski będzie zbierał pieniądze na zakup instrumentów. Parafianie odzew przyjęli i zaczęli składać datki. Ogółem wpłaciły 232 osoby oraz 15 osób chętnych do grania w orkiestrze. Kwoty ofiarodawców były różne. Na tamten czas wahały się od 100 do 500zł. Byli jednak i tacy, którzy ofiarowali tysiąc, dwa, a nawet pięć tysięcy złotych. Z organizacji społecznych 2000 zł. wpłaciło Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzewie. Rekordową kwotę wpłaciła Ochotnicza Straż Pożarna we Wróblewie - 15 000 zł. W październiku rozpoczęły się próby. Do orkiestry wpisało się 26 osób, w tym dwie dziewczyny. Pierwszym kapelmistrzem był Ryszard Tomaszewski z Charłupii Małej. Ćwiczenia odbywały się w budynku parafialnym. Inauguracyjny występ odbył się w Boże Narodzenie 1980r. Tak napisał o tym wydarzeniu w kronice parafialnej śp. ks.
Adam Grygielski: "Zorganizowaliśmy parafialną orkiestrę dętą (30 osób). Poświęcenie instrumentów nastąpiło 25.12. o godz. 11.00. Orkiestra grała pierwszy raz po II wojnie światowej polskie kolędy. Przeżycie dla parafian ogromne. Po wielu policzkach popłynęły łzy radości, płynące z rozmodlonych serc. Deo gracjas."

Od tego czasu orkiestra uświetniała każdą uroczystość kościelną we Wróblewie. Nawiązuje także współpracę z orkiestrą parafialną w Charłupi Małej, często razem występując. Również nasi muzykanci jeżdżą na uroczystości kościelne do Ojców Bernardynów w Warcie. Na te i inne występy dowoził ich swoim samochodem marki "Nysa" Józef Kurzawa oraz Kazimierz Antczak.

Rok 1982. Jest środa przed Bożym Ciałem. Orkiestra ma swoją próbę, aby uświetnić uroczystość następnego dnia. Rano okazuje się, że założyciel i sponsor orkiestry - nie żyje. Był to dla wszystkich ogromny szok. Ostatnią przysługę zmarłemu księdzu orkiestra wykonała w dniu pogrzebu. Od 01.07.1982r. proboszczem parafii Wróblew zostaje ksiądz Bronisław Placek. Orkiestra nadal bierze udział w uroczystościach kościelnych. Z czasem próby zaczynają się odbywać coraz rzadziej. Taka sytuacja trwa do 1988 roku, aż w końcu z powodów organizacyjnych orkiestra zawiesza swoją działalność.

Wiosną 1994 roku ówczesny wójt gminy Barbara Nowacka podejmuje próbę reaktywowania orkiestry. Przeprowadza rozmowy z założycielami Józefem Kurzawą i śp. Henrykiem Jackowskim oraz z członkiem orkiestry śp. Stanisławem Ciołkiem. Ten przekazuje listę osób, które tworzyły orkiestrę. Pani wójt wysyła zaproszenia - raz, drugi, trzeci. Odzewy są różne - trzech, czterech, pięciu członków. Dopiero w sierpniu udaje się zorganizować pierwsze większe spotkanie. Wójt Barbara Nowacka postanawia zatrudnić kapelmistrza z pieniędzy gminnych. Pierwsza próba z kapelmistrzem odbywa się 6 października 1994 roku. Na kapelmistrza powołany został śp. Henryk Zabłotny z Sieradza. Od tej daty orkiestra wznawia swoje uczestnictwo w uroczystościach kościelnych, jak również uświetnia swoim graniem uroczystości gminne. Wznowiona zostaje współpraca z orkiestrą z Charłupi Małej. Prowadzący orkiestrę kapelmistrz dysponując środkami z kasy gminy remontuje w Łodzi większość instrumentów. Próby odbywają się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Ostatnia próba z kapelmistrzem Henrykiem Zabłotnym została przeprowadzona 28.03.1996 roku. 12.04. kapelmistrz umiera. Wójt Barbara Nowacka zatrudnia kapelmistrza z Sieradza Kazimierza Marciniaka, niestety z powodów obiektywnych ta współpraca nie trwa długo. Od 01.09.1996 roku dyrygentem orkiestry zostaje Piotr Czajka, który prowadził orkiestrę do 30.04.1998 roku. Bardzo ważnym wydarzeniem w tym czasie jest udział orkiestry na Dożynkach Diecezjalnych w Charłupi Małej 14.09.1997 roku.

Na wniosek wójta z dniem 01.01.1998 roku Rada Gminy tworzy Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie. Zarząd Gminy wraz z wójtem powołują 15.04.1998 roku na stanowisko dyrektora Sylwestra Kabzę, który funkcję tę piastuje do dzisiaj. Nowy dyrektor ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na kierunku instrumentalnym, specjalizacja - puzon, więc od dnia zatrudnienia przejmuje prowadzenie orkiestry. Z środków Gminnego Ośrodka Kultury przyznanych przez radę gminy remontowane jest wiele instrumentów oraz sukcesywnie dokupowane są nowe. W między czasie część osób rezygnuje z uczestnictwa w orkiestrze, część niestety umiera. Do dziś od założenia orkiestry grają:
1. Pawełczyk Krzysztof
2. Cupryniak Andrzej
3. Antczak Witold
Nowy kapelmistrz ogłasza nabór dzieci i młodzieży do orkiestry co spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców nie tylko Wróblewa, ale także całej gminy. Orkiestra nadal uświetnia uroczystości kościelne i gminne.
Przełomem w działalności orkiestry jest zorganizowanie 11.05.2003 roku we Wróblewie IV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP. Data ta w szczególny sposób utkwiła w pamięci członków orkiestry. Po pierwsze - premierowy występ na szczeblu powiatowym, a po drugie - ogromne strugi lejącego deszczu. Od tej pory orkiestra stara się co roku brać udział w Przeglądach Powiatowych Orkiestr Dętych przez co rozwija się i zmienia repertuar

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj