Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Lata 80.

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

32 lata temu... (9)

Redakcja, 24.02.2013, 18:44

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Dlaczego rdzewiał czechosłowacki walec drogowy? Kiedy w sklepach pojawi się czekolada? Co grozi za używanie wulgarnych słów? I w jaki sposób Łódź znów wykazała wyższość nad Sieradzem? Zapraszamy do naszej wędrówki po artykułach z regionalnych gazet z 1981 r.

← REKLAMA

Bywają w życiu zakładów okresy trudne, spadku produkcji, wydajności pracy, ogólnego rozchwiania całego złożonego rytmu funkcjonowania zakładu przemysłowego. [...] Niestety, w pewnym stopniu wynika to z postępującej recesji gospodarki naszego kraju - pisze dziennikarz we wstępie swojego artykułu na temat sytuacji na początku 1981 r. w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego "Sira". Ograniczenia energetyczne, wolne soboty, brak kierownika - między innymi to z tych powodów Sira zanotowała stratę.

Czy aby jednak na pewno? Na atmosferę w zakładzie duży wpływ ma fakt działalności dwóch związków zawodowych - czytamy dalej. Dziennikarze pracujący w komunistycznych mediach byli mistrzami propagandy - czyli np. opisywania rzeczywistości tak, by czytelnik odniósł wrażenie, że to właśnie działalność powstałego w 1980 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" była powodem wszelkich problemów. Redaktor tego artykułu miał zaś jedną bardzo indywidualną cechę - swoją osobą... zjednoczył dwa zwaśnione związki.

W "Albumie sieradzkich wsi" przyjrzyjmy się małej miejscowości z bardzo bogatą historią. W okresie międzywojennym wieś była na przykład miejscem wieców organizowanych przez zwolenników ówczesnych partii politycznych. Ale problemy były także codziennie - zmodernizowane tam oświetlenie uliczne nie świeciło. Zapraszamy do poznania Kobierzycka!

Do jakiej organizacji - według gazety - należeli ludzie praktycznie wszystkich środowisk i zawodów, by np. prowadzić samodzielne szeroko zakrojone działania porządkowe? Tak, do ORMO! W 1981 roku Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej obchodziła swoje 35-lecie.

Kierowniczka stoiska odzieżowego w Wiejskim Domu Handlowym w Brąszewicach była wyraźnie znudzona. Cóż, non stop pojawiali się ludzie, którzy przychodzili po coś, czego wiecznie na półkach sklepowych nie ma, zaś ona miała poważny problem: obtoczyć wątróbkę w mące, czy może po wiedeńsku? Owe rozmyślania musiała jednak szybko skończyć, bowiem w WDH pojawiła się kontrola, która znalazła towar, ale na zapleczu sklepu. Dziennikarzowi nie umknęła najważniejsza sprawa - zła sprzedawczyni należała do Solidarności!

Często tak bywa, że nagle zafascynuje albo tylko zainteresuje nas w czasie podróży pociągiem lub autobusem jakiś współpasażer. Przyglądamy mu się bacznie, zagadujemy, słuchamy, dyskutujemy [...] - czytamy w ostatnim na dziś artykule. Kto jednak tym razem przykuł uwagę pasażerki-dziennikarki? Ryczący wielkim głosem kierowca autobusu PKS.

Z całą treścią wycinków prasowych można się zapoznać po kliknięciu w powyższe obrazki.

Serdecznie dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu za udostępnienie zbiorów. Prezentowane wycinki pochodzą z gazety "Nad Wartą" (luty-marzec 1981) - ukazującego się wówczas w regionie tygodnika Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Uwaga konkurs!

W jakich godzinach jest szczyt? Kto pierwszy udzieli odpowiedzi na to dziwne pytanie, otrzyma od nas trzymiesięczną licencję na antywirusa ESET. Rozwiązania konkursu należy szukać w prezentowanych dzisiaj wycinkach z gazet. Prawidłową odpowiedź prosimy wpisać jako komentarz pod artykułem (nagradzamy tylko pierwsze poprawne rozwiązanie podane z zarejestrowanego konta).

Zobacz także: Część 8. cyklu, cały cykl "Lata 80."

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • Zobacz profil użytkownika darkangel
  darkangel, 24.02.2013, 19:08
  Szczyt jest w godzinach 9-12 i 17-19 :)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika jk
   Redaktor
   jk, 24.02.2013, 20:34
   Jasne, że tak! Licencja zostanie wysłana pocztą elektroniczną.
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_1915 (IP: *.*.62.252), 25.02.2013, 00:49
  No i jak fajnie jest kolejny rodzynek najlepszego "Dziennikarza" Układu Warszawskiego Krzysztofa L :)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj