Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Warta

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Pamiątka II wojny światowej w Warcie

Redakcja, 10.11.2014, 19:14

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Na terenie warckiego Klasztoru Ojców Bernardynów odkopano pamiątkę z czasów II wojny światowej - chodzi dokładnie o bunkry, które w okolicach klasztoru wybudowali Niemcy.

← REKLAMA

Budowla, która została odkopana na terenie ogrodu należącego do Klasztoru Ojców Bernardynów w Warcie, to bunkier typu ringstand, czyli niemiecki mały bunkier bojowy wykonany z żelbetonu, przystosowany do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja tego schronu oparta jest na projekcie włoskiego schronu, który był wykorzystywany podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej.

- Wiedzieliśmy, że te bunkry są, ale od czasów wojny były zakopane dla bezpieczeństwa - mówi ojciec Cecylian Szczepanik. Bunkry ziemia zachowała w bardzo dobrym stanie technicznym. Dopiero jeden z ojców bernardynów wspólnie z postulantami, którzy są w warckim klasztorze, odkopali wejście do bunkru i wyczyścili je w środku. Obecnie wejść można do jednego z dwóch bunkrów znajdujących się w sadzie klasztoru.

O bunkrach i fragmencie historii z którego pochodzą opowiedział nam Jan Pietrzak, regionalista:

Na razie bunkry zostały zabezpieczone. Zakonnicy będą się starać o pieniądze, aby udostępnić pamiątkę historyczną zwiedzającym. Oba bunkry, które znajdują się na terenie klasztoru w Warcie, nie były ujęte w żadnych spisach takich obiektów.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • ~gość_6980 (IP: *.*.22.123), 12.11.2014, 19:31
  podwójny ringstand? Nigdy jeszcze tego nie widziałem! Trzeba zobaczyć, co jest pod tą drugą pokrywą'

  MB
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6981 (IP: *.*.238.45), 12.11.2014, 21:26
  To Ringstand typ 69, dla km i moździerza - stąd druga "dziura".
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6982 (IP: *.*.148.138), 13.11.2014, 00:34
  Byliśmy tam w lutym i w maju dzięki uprzejmości ojca Pawła i poprzedniego Gwardiana , jest zrobiona dokładna inwentaryzacja obiektów ze szczegółowymi rysunkami technicznymi.
  Na 100% obiekty były inwentaryzowane zaraz po wojnie,noszą powojenne oznaczenia inwentaryzacyjne wewnątrz.Już wtedy padły propozycje utworzenia ścieżki dydaktycznej oraz zaproponowaliśmy odkopanie pozostałych dwóch obiektów znajdujących sia na terenie szpitala zaraz za klasztorem.
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj