Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Warta

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Szkoła w szpitalu psychiatrycznym

Redakcja, 24.09.2014, 16:55

Zespół Szkół Specjalnych w Warcie utworzył trzyklasowy oddział dla pacjentów miejscowego Centrum Psychiatrycznego. Nauka odbywa się w szpitalu.

← REKLAMA

W czerwcu 2014 r. do starosty sieradzkiego Dariusza Olejnika wpłynęło pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, informujące o możliwości utworzenia oddziału gimnazjum specjalnego przy Centrum Psychiatrycznym w Warcie, który obejmie opieką dydaktyczną młodych pacjentów szpitala. Centrum Psychiatryczne to dawny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. 1 stycznia 2014 roku placówka ta została włączona w struktury Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu i zmieniła nazwę.

Oddział taki miałby zapewnić ciągłość edukacji pacjentom w wieku gimnazjalnym, którzy zostali czasowo wyłączeni z cyklu nauczania ze względu na konieczność obserwacji lub hospitalizacji psychiatrycznej. Placówką, która odpowiedziała na to zapotrzebowanie, jest Zespół Szkół Specjalnych w Warcie.

- Po przeanalizowaniu sytuacji i konsultacjach z organem prowadzącym zdecydowaliśmy się uruchomić w szpitalu oddział składający się z trzech klas, zarówno dla młodzieży z normą intelektualną, jak i dla tej z dysfunkcjami. Aby to zrobić, niezbędne stały się zmiany w statucie naszej placówki - mówi Wioletta Łajs-Blaszczyk, dyrektor ZSS w Warcie.

Oddział ruszył 1 września. Są to trzy grupy mniej więcej po 10 osób każda. Liczby te są płynne i zależą od tego, ilu pacjentów w wieku gimnazjalnym przebywa akurat na oddziale dla dzieci i młodzieży. Dwie klasy tworzą dzieci z normą intelektualną, jedną - uczniowie z orzeczeniami. Nauka obejmuje podstawowe przedmioty - język polski, matematykę, historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię i fizykę.

- Celowo zrezygnowaliśmy z przedmiotów technicznych i artystycznych, bo w Centrum prowadzona jest terapia zajęciowa, podczas której uczniowie rozwijają te same kompetencje, co na lekcjach plastyki czy techniki - wyjaśnia Wioletta Łajs-Blaszczyk.

Do pracy z pacjentami Centrum Psychiatrycznego zostało oddelegowanych siedmioro nauczycieli Zespołu. Zajęcia odbywają się w godzinach 10.30-12.00 i 14.15-17.00. Zostały one tak zbilansowane, by nie zakłócać procesu obserwacji i leczenia szpitalnego.

Pacjent staje się uczniem oddziału z chwilą przyjęcia do szpitala i jest nim do momentu wypisania z niego. Po zakończeniu nauki w oddziale oraz terapii w Centrum, do macierzystej szkoły pacjenta wysyłany jest dokument zaświadczający kontynuację edukacji podczas pobytu w szpitalu. Tym samym uczeń nie ma luki w procesie nauczania.

Lokale w szpitalu ZSS użytkuje na zasadzie użyczenia, na podstawie umowy podpisanej przez dyrektora Szpitala Wojewódzkiego Dariusza Kałdońskiego oraz dyrektor Wiolettę Łajs-Błaszczyk. Obecnie trwają starania o dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej zakupu wyposażenia do trzech użyczonych sal.

Fot. Powiat Sieradzki/Tomasz Oszczęda

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj