Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Warta

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Nowy patron szkoły we Włyniu

Redakcja, 03.09.2014, 17:18

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Od dziś Szkoła Podstawowa we Włyniu (gm. Warta) nosi imię 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.

← REKLAMA

Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru szkole odbyła się 3 września na cmentarzu w Glinnie, pod pomnikiem 200 żołnierzy poległych w walkach o obronę pozycji nad Wartą we wrześniu 1939 roku. Nadanie imienia zostało bowiem połączone z obchodami 75. rocznicy wybuchu wojny. Rocznic zbiegło się tego dnia więcej. Oprócz wydarzeń z września 1939 roku jest to jeszcze 50-lecie szkoły.

- To wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej, tej obecnej i tej przeszłej, która przez pół wieku przewinęła się przez tę placówkę - powiedział w przemówieniu burmistrz gminy Warta Jan Serafiński.

Nadanie imienia miało bardzo uroczysty nastrój. Udział w tym wydarzeniu wzięły liczne delegacje samorządowe, kombatanckie, szkolne, strażackie i społeczne. Nie zabrakło także kompanii honorowej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

- Nazwa "kaniowski" pochodzi od małego, dziś niewiele ponad 20-tysięcznego miasteczka na Ukrainie, około 100 km na południowy wschód od Kijowa. Właśnie tam, pod Kaniowem, 11 maja 1918 roku doszło do bitwy II Korpusu Polskiego ze zgrupowaniem wojsk niemieckich. Bitwę pod Kaniowem toczyło wojsko, które zostało samodzielnie sformowane na terenie Rosji jeszcze w czasie, gdy Polski nie było na mapie świata. W czasie rozmów pokojowych w Paryżu wykorzystano ten fakt na korzyść utworzenia niepodległego państwa polskiego. O fakcie tym pamiętano w czasie istnienia II RP, nadając kilku jednostkom przydomek "kaniowski" pułkom o numerach 28, 29, 30 i 31, funkcjonujących w ramach 10 Dywizji Piechoty. Pułki kaniowskie od początku istnienia brały udział w najważniejszych bitwach, w tym w odparciu ofensywy bolszewickiej 1920 roku - tłumaczyła prof. Jolanta Daszyńska, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, wyjaśniając nazwę oddziału patronującego szkole we Włyniu.

Uroczystość na cmentarzu zakończył program artystyczny o tematyce patriotycznej przygotowany przez uczniów szkoły we Włyniu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj