Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Opryskiwacze - budowa i ich rola w uprawie roślin polowych

Redakcja, 19.02.2021, 16:50

Uprawa roślin polowych wymaga od każdego rolnika posiadania odpowiednich umiejętności na temat ich chorób oraz skutecznego zwalczania poszczególnych szkodników i chwastów. Prawidłowa ochrona roślin pozwala w znacznym stopniu ograniczyć utratę plonów. Niezwykle ważną rolę odgrywa metoda chemiczna podczas stosowania której niezbędne jest użycie opryskiwacza.

← REKLAMA

Uprawa roślin polowych wymaga od każdego rolnika posiadania odpowiednich umiejętności na temat ich chorób oraz skutecznego zwalczania poszczególnych szkodników i chwastów. Prawidłowa ochrona roślin pozwala w znacznym stopniu ograniczyć utratę plonów. Niezwykle ważną rolę odgrywa metoda chemiczna podczas stosowania której niezbędne jest użycie opryskiwacza.

Na czym polega metoda chemiczna zwalczania szkodników?

Obecnie metoda chemiczna ochrony roślin uprawnych jest uważana za najbardziej skuteczny sposób zwalczania chorób, chwastów oraz szkodników poszczególnych roślin. Polega ona na stosowaniu środków chemicznych zwanych pestycydami, które dziś są powszechnie stosowane w rolnictwie intensywnym. W celu stosowania tej metody niezbędne są opryskiwacze służące do niezawodnego rozpylania środków grzybobójczych.

Opryskiwacze a skuteczne zwalczanie chwastów i szkodników

Opryskiwacz to praktyczne urządzenie którego działanie polega na rozbijaniu strugi wybranej cieczy na krople o odpowiedniej średnicy. Sprzęt ten potrafi w pełni skutecznie kierować wybraną ciecz bezpośrednio na poszczególne rośliny, krzewy oraz drzewa.

Dziś na rynku rolniczym wybór opryskiwaczy jest ogromny. Poszczególne modele są klasyfikowane w zależności od sposobu rozpylania cieczy oraz ze względu na posiadany napęd. W produkcji roślin polowych rolnicy najczęściej wykorzystują opryskiwacze ciągnikowe zawieszane oraz przyczepiane.

Pompa do opryskiwacza a jego skuteczne działanie

Opryskiwacz to urządzenie składające się z kilku istotnych części. Jednym z istotnych podzespołów jest pompa. Opryskiwacze ciągnikowe, w zależności od modelu, wyposażone są w pompy przeponowe, tłokowe oraz przeponowo - tłokowe.

Niezwykle ważne jest wybranie opryskiwacza o wydajnej pompie posiadającej odpowiednią pojemność zbiornika. W opryskiwaczach o dużych rozmiarach zazwyczaj stosuje się pompy wirowe. Ich zadaniem jest skuteczne mieszanie wybranej cieczy użytkowej.

Części do pomp opryskiwaczy rolniczych oraz same pompy można kupić tutaj: https://agrotech-junoszyn.pl/czesci-zamienne/opryskiwacze/pompy/

Inne części do opryskiwaczy oraz ich budowa

Istotnym elementem każdego opryskiwacza jest także zbiornik. Poszczególne opryskiwacze posiadają zbiorniki o różnej wielkości. Dobrze jeśli posiada on kształt obły, bowiem wówczas można go w łatwy sposób utrzymać w czystości. Na spodzie każdego zbiornika znajduje się zazwyczaj wgłębienie, zwane studzienką, które umożliwia łatwe opróżnienie tego pojemnika.

Ważną częścią każdego opryskiwacza jest mieszadło, dzięki któremu dochodzi do rozwarstwiania się cieczy. Obecnie w większości opryskiwaczy znajdują się mieszadła hydrauliczne o budowie rurowej. Ich istotnym zadaniem jest mieszanie poszczególnych koncentratów nawozu z wodą oraz substancjami niezbędnymi do prawidłowego nawożenia roślin.

Każdy spryskiwacz jest także wyposażony w filtr, który oczyszcza ciecz przepływającą przez pompę oraz zawór rozdzielczy. Użyta do oprysku substancja powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, bowiem mogą one w dużym stopniu zmniejszyć żywotność poszczególnych elementów układu cieczowego. Zdarza się, bowiem, że zanieczyszczenia mechaniczne zapychają dysze i uniemożliwiają skuteczne opryskanie roślin. Układ filtrujący opryskiwacza składa z kilku filtrów wyposażonych w gęstą siatkę. Składa się on z sita wlewowego, filtra ssawnego, filtra ciśnieniowego oraz poszczególnych filtrów rozpylaczy.

Na wyposażeniu opryskiwacza znajduje się też zawór sterujący, którego zadaniem jest podtrzymanie stałego ciśnienia roboczego. Ponadto opowiada on za zasilanie substancją roboczą części belki polowej oraz mieszadła. Zawór sterujący składa się z zawora głównego, regulacyjnego oraz zaworów sekcyjnych.

Z kolei zadaniem belki polowej jest równomierne pokrycie cieczą opryskiwanych roślin. Jest ona wykonana z materiału odpornego na wszelkie odkształcenia i składa się z zawiasowo połączonych ze sobą elementów. Dzięki temu można ją rozkładać nawet do długości 40 metrów.

Istotnymi elementami opryskiwaczy do roślin są także dysze. W urządzeniach służących do opryskiwania roślin polowych znajdują się rozpylacze ciśnieniowe, w których ciecz przepływa przez odpowiednio wyprofilowane kanały. Wyróżnia się rozpylacze:

  • wirowe - które wytwarzają strumień w kształcie stożka. W zależności konstrukcji może on być pusty lub pełny,
  • szczelinowe - które posiadają eliptycznie zakończony kanał. Z takiego rozpylacza wypływa strumień cieczy w postaci wachlarza,
  • niskoznoszeniowe - które to są wyposażone w kalibrowaną kryzę. Ich zadaniem jest obniżanie ciśnienia cieczy na wylocie dyszy, co prowadzi do znacznego zmniejszania się ilości małych kropel,
  • eżektorowe - które posiadają wewnętrzny układ napowietrzania kropel. Po ich zetknięciu się z opryskiwaną powierzchnią dochodzi do rozbicia użytej cieczy na mniejsze krople,
  • dysze dwustrumieniowe do opryskiwacza - które tworzą dwa wachlarzowe strumienie cieczy o kącie 60°. Ich użycie umożliwia bardzo równomierne nanoszenie użytego środka na pionowe oraz boczne części roślin,
  • krańcowe - charakteryzują się tym, że są zamontowane na obydwu końcach polowej belki,
  • hydrauliczno - pneumatyczne - które umożliwiają zmianę ciśnienia doprowadzanego powietrza oraz pozwalają na zmianę wielkości kropel cieczy roboczej,
  • warto zobaczyć ofertę różnego rodzaju dysz do opryskiwaczy Teejet od dystrybutora Agro-Tech Junoszyn.
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj