Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

3 powody, dlaczego czajnik emaliowany jest lepszy niż elektryczny

Redakcja, 30.12.2020, 23:30

Który czajnik jest wygodniejszy? Z którego będzie zdrowsza woda? I który szybciej ją zagotuje? Czajnik emaliowany - czy elektryczny? Mimo, że banalne - to jest to oczywiście bardzo przydatne pytanie. Wyniki testu czajników będą dla wielu zaskakujące.

← REKLAMA

Czajnik emaliowany czy elektryczny? Który jest wygodniejszy?

W obecnych czasach powszechnie przyjęła się błędna opinia, o tym, że elektryczny czajnik jest wygodniejszy w użyciu, niż jego odpowiednik na gaz. Wynika ona z irracjonalnego twierdzenia, że wciśnięcie guzika na elektrycznym czajniku jest wygodniejsze, niż przekręcenie kurka w kuchence gazowej. A przecież to jeden, bardzo podobny ruch ręki. W dodatku trwa tyle samo - czyli niecałą sekundę. Warto więc wyzwolić się z błędnych przekonań i jasno stwierdzić, że czajnik emaliowany jest równie wygodny i poręczny, co jego elektryczny odpowiednik.

Czy czajnik emaliowany jest bezpieczniejszy dla zdrowia niż elektryczny?

Kolejną, ważną płaszczyzną, na której możemy porównać czajnik emaliowany z elektrycznym - jest to który z nich jest bezpieczniejszy dla zdrowia? I o ile w poprzednim porównaniu wykazaliśmy równość obu czajników - tak tutaj uwidacznia się olbrzymia przewaga czajnika emaliowanego. Możemy więc głośno i wyraźnie stwierdzić, że woda z emaliowanego czajnika jest znacznie zdrowsza, niż ta z czajnika elektrycznego.

Dzieje się tak dlatego, że wszystkie, nawet najlepszej jakości czajniki elektryczne mają tendencję do wytwarzania ogromnej ilości osadu kamiennego. Elementem za to odpowiedzialnym jest grzałka - w starszych modelach, albo podgrzewane dno - w tych nowszych. W efekcie pijąc kawę, czy herbatę przygotowaną z ugotowanej w elektrycznym czajniku wody - narażamy się na nasycanie naszego organizmu ogromną ilością osadu kamiennego. Dzieje się tak, nawet jeśli go nie widzimy - maleńkie jego cząsteczki są bowiem niedostrzegalne ludzkim okiem. Inną kwestią jest fakt, że taka woda ma metaliczny posmak, do którego się już przyzwyczailiśmy i którego nie wyczuwamy.

Źródło: Prymus-AGD

Który szybciej zagotuje wodę?

Jeśli chodzi zaś o szybkość, z którą obydwa typy czajników podgrzewają wodę - to trzeba stwierdzić, że w Polsce wytworzyła się kolejna, błędna opinia, jakoby czajnik elektryczny szybciej zagotowywał wodę, niż czajnik emaliowany, przeznaczony do podgrzewania na ogniu. Również i temu stwierdzeniu musimy się głośno i wyraźnie przeciwstawić. Bowiem czas zagotowywania wody zarówno na gazie, jaki dzięki czajnikowi elektrycznemu - jest do siebie bardzo zbliżony i wynosi około dwóch minut. Jeśli nawet czajnik elektryczny zagotuje wodę wcześniej, to będzie to wyprzedzenie o jedynie kilkadziesiąt sekund.

Czajnik emaliowany RODOS 2,5l CZERWONY, Źródło: Prymus-AGD

Jakie są kolejne argumenty, że czajnik emaliowany jest lepszy niż elektryczny?

Kolejnym bardzo ważnym argumentem dlaczego czajnik emaliowany jest lepszy, niż jego elektryczny odpowiednik jest to, że koszt zużywanego gazu - będzie w jego przypadku znacznie niższy niż prądu - w przypadku elektrycznego. W dłuższej perspektywie czasowej sprowadzi się to do wyraźnych oszczędności, a co za tym idzie: korzyści finansowych.

Inną kwestią jest to, że czajnik emaliowany możemy zabrać ze sobą na biwak - i śmiało, bez obawy spalenia go - podgrzewać wodę bezpośrednio na ognisku. Oprócz zwykłego palnika gazowego, można także podgrzewać go na płycie indukcyjnej. Jest więc to wyjątkowo wszechstronne i funkcjonalne rozwiązanie.

Podsumowanie

W świetle powyższych argumentów - stwierdzić należy, że na przynajmniej trzech płaszczyznach - czajnik emaliowany jest znacznie lepszy, niż jego odpowiednik na prąd. Najważniejszą jednak z nich jest kwestia zdrowotna. Woda z czajnika wewnętrznie emaliowanego jest bowiem w znacznie mniejszym stopniu podatna na kamienny osad, niż ta z czajnika elektrycznego.

Fot. Materiał Partnera / Prymus-AGD

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj