Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Panele fotowoltaiczne - jakie czynniki ważne są przy montażu?

Redakcja, 26.03.2020, 23:07

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Pomimo dużej popularności tego systemu w naszym kraju, wielu z nas wciąż niewiele wie na temat fotowoltaiki. Okazuje się, że wydajność i trwałość naszej instalacji nie zależy jedynie od wykorzystanych materiałów i firmy, która je wyprodukowała. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z montażem. Odpowiemy na pytanie, dlaczego warto zlecić to zadanie specjalistom i o czym należy pamiętać.

← REKLAMA

Panele słoneczne - dlaczego montaż jest ważny?

Bardzo często skupiamy się jedynie na samych panelach fotowoltaicznych, myśląc, że to od nich wszystko zależy. Starannie wybieramy spośród ofert producentów i uważamy, że wydajność naszej instalacji zależy jedynie od zaplecza sprzętowego. Oczywiście to jest ważne, jednak należy podejść do tematu bardziej kompleksowo. Najczęstszym błędem powielanym przez większość osób, dla których fotowoltaika jest czymś nowym, jest brak odpowiedniego montażu całej instalacji. Nie powinniśmy oszczędzać i zabierać się za to samodzielnie tylko zlecić to zadanie fachowcom, którzy zastosują wszelkie wymagane procedury i przełożą swoje doświadczenie na efekt, który będzie nas satysfakcjonował i przynosił zamierzone zyski. Błędy popełnione podczas montażu instalacji mogą wpływać na jej funkcjonowanie.

Jakie mogą być skutki złego montażu?

Jeśli nasza instalacja zostanie zamontowana w niewłaściwy sposób, to jednym z najbardziej powszechnych skutków będzie narażenie jej na uszkodzenia mechaniczne. Źle przytwierdzone instalacje często ulegają zniszczeniu podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Należy pamiętać, że w przypadku uszkodzeń związanych z nieprawidłowym zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych, producent może nie uznać gwarancji, przez co będziemy narażeni na duże straty finansowe. Warto zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i swoich bliskich. Źle przymocowane panele mogą stanowić zagrożenie dla osób przebywających w otoczeniu.

Prawidłowy montaż instalacji

Jednym z głównych czynników, decydujących o prawidłowym montażu jest materiał, z którego wykonany jest stelaż naszej instalacji. Na rynku bardzo często możemy spotkać rozwiązania ze stali ocynkowanej, która jest najtańszym materiałem wykorzystywanym do produkcji stelaży.

Jednak specjaliści rekomendują konstrukcje wykonane z aluminium, które jest bardzo trwałe, a jednocześnie pozwala zachować niską wagę całej instalacji. Dodatkową zaletą droższej alternatywy jest fakt, że pomimo upływu lat konstrukcja nie rdzewieje, co w przypadku tańszego zamiennika jest dość powszechnym problemem.

W trosce o żywotność naszej instalacji i jej prawidłowe funkcjonowanie powinniśmy zadbać o poprawny montaż paneli fotowoltaicznych. Panele słoneczne powinny być solidnie przytwierdzone do całej konstrukcji, aby niekorzystne warunki pogodowe nie skutkowały uszkodzeniem sprzętu. Inwestycja w droższą konstrukcję wykonaną z aluminium pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu przez wiele lat, dzięki uniknięciu ryzyka wystąpienia rdzy. Aby wszystko przebiegło sprawnie, warto zlecić to zadanie specjalistom.

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj