Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak podnieść hemoglobinę?

Redakcja, 24.10.2019, 00:10

Jeśli chcesz ocenić poziom hemoglobiny, powinieneś udać się do laboratorium, aby wykonać morfologię krwi. Gdy otrzymasz wyniki i są one poniżej normy, warto podjąć odpowiednie działanie, które pomoże Ci podnieść hemoglobinę. Musisz bowiem wiedzieć, że niski jej poziom może oznaczać niedokrwistość. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić i jak podnieść hemoglobinę!

← REKLAMA

Hemoglobina - co to takiego?

Hemoglobina to czerwony barwnik krwi, który jest białkiem zawartym w krwinkach czerwonych, czyli erytrocytach. Wyróżniamy jej dwa rodzaje:

  • hemoglobinę utlenowaną (oksyhemoglobinę) - jest to białko wiążące tlen i przenoszące go do tkanek;
  • hemoglobinę odtlenowaną (karboksyhemoglobinę) - odpowiada za przenoszenie dwutlenku węgla, który jest usuwany z układu krążenia.

Warto pamiętać, że normy hemoglobiny różnią się ze względu na płeć. U kobiet to poziom od 12 do 16 g/dl, a dla mężczyzn od 14 do 18 g/dl. Czasem też normy mogą nieznacznie różnić, gdyż jest to uzależnione od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak diagnozować anemię.

Przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny

Niedokrwistość jest objawem różnych niedoborów - m.in. żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, chorób przewlekłych (np. nerek, nowotworów), zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych czy nieprawidłowego funkcjonowania szpiku kostnego. Może być również wynikiem częstych i/lub silnych krwotoków, wówczas nazywa się zjawisko niedokrwistością pokrwotoczną, którą dzieli się na ostrą i przewlekłą. Gdy poziom hemoglobiny w ustroju jest zbyt niski, wówczas tlen nie jest dostarczany do tkanek w dostatecznej ilości, a organizm kompensuje to przyspieszeniem pracy serca. Mogą także występować duszności powysiłkowe, przypominające ataki astmy oskrzelowej.

Jak podnieść hemoglobinę - nasze wskazówki

Jeśli chcesz podnieść poziom hemoglobiny, powinieneś wzbogacić swoją dietę w produkty, które obfitują w żelazo, witaminę C (poprawia wchłanianie żelaza), kwas foliowy oraz witaminę B12. Polecamy spożywanie podrobów (np. wątróbki), nasion roślin strączkowych, natki pietruszki, nabiału, ryb, jaj, mięsa, drobiu i warzyw oraz owoców. Produkty te obfitują w żelazo, witaminę C i B12. Z kolei sporo kwasu foliowego zawierają soczewica, ciecierzyca, szparagi, szpinak, fasole, buraki. Komponuj dietę bogatą w wartości odżywcze, a dłużej nie będziesz zastanawiać się, jak podnieść hemoglobinę. Jeśli jednak okaże się, że wyniki wciąż nie są najlepsze - skonsultuj się z lekarzem, który być może zleci suplementację bądź lekoterapię. Należy bowiem sprawdzić, co może stać za niskimi parametrami.

Podsumowując, warto na bieżąco kontrolować swoje wyniki krwi. Wczesne wykrycie nieprawidłowego poziomu hemoglobiny pozwala uniknąć wielu negatywnych dla organizmu konsekwencji. Warto więc znać sposoby, jak podnieść hemoglobinę, by prędko uporać się z problemem.

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj