Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Zarobki w Częstochowie i Warszawie - sprawdź gdzie można najlepiej zarobić

Redakcja, 23.07.2019, 20:49

Warszawa od lat przyciąga ludzi z całej Polski. Przyjeżdżają tutaj między innymi w poszukiwaniu lepszych zarobków. Na co mogą liczyć? Jakie są pensje w stolicy? W jakiej branży można liczyć na najwyższe zarobki?

← REKLAMA

Zmiana miejsca zamieszkania związana z poszukiwaniem lepszej pracy jest zjawiskiem powszechnym nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Robi tak dzisiaj wiele osób mających nadzieję na wyższe uposażenie na stanowisku takim samym jak dotychczas zajmowane lub podobnym do niego. Od czego zacząć poszukiwanie pracy w Częstochowie czy Warszawie? Najlepiej od sprawdzenia, na jaką pensję możemy liczyć w każdym z tych miast. Warszawa oferuje o wiele więcej, dlatego nie brakuje takich, którzy właśnie tutaj przenieśli się z odległej o kilkaset kilometrów Częstochowy.

Przeciętna pensja w Warszawie

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w Warszawie w roku 2018 roku wyniosło około 6000 zł brutto, czyli 4247 zł netto w przypadku umowy o pracę, 4491 zł netto w przypadku umowy zlecenia, 5136 zł netto w przypadku umowy o dzieło i 4147 zł, gdy pracownika z pracodawcą wiązała umowa B2B. Dla porównania pensja brutto we Wrocławiu wynosiła 5120 zł, w Poznaniu - 5000 zł, a w Suwałkach - 3950 zł. We wspomnianej już Częstochowie średnie zarobki w ubiegłym roku wynosiły 4200 zł brutto - więcej niż w Suwałkach, ale sporo mniej niż Warszawie. Informacje o średnich zarobkach w różnych regionach Polski znajdziesz na stronie Aplikuj.pl.

Ci pracodawcy oferują najwięcej

Oczywiście to, że średnie wynagrodzenie w Warszawie wynosi 6000 zł brutto, nie oznacza, że taką lub przynajmniej zbliżoną kwotę otrzymasz na każdym stanowisku. Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest branża, w której pracujesz. Najlepiej opłacani są specjaliści IT - w Warszawie mogą oni liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 9300 zł brutto. Z kolei średnie wynagrodzenie w marketingu to 7600 zł. Ale istnieje wiele innych profesji, w których można sporo zarobić i nie wymagają one specjalistycznego wykształcenia. Niemal każdy budynek w stolicy i każda firma mają swoją ochronę. Pracownik ochrony z centrum handlowym może liczyć nawet na 5000 zł miesięcznego wynagrodzenia. Praca w ochronie luksusowego apartamentu to zarobki na poziomie 5400 zł. Od lat nie słabnie również zainteresowanie usługami remontowymi. Monterzy okien czy tynkarze mogą liczyć nawet na pensję w granicach 5000 zł.

Kto płaci lepiej - duża firma czy mała?

Większa firma przeważnie oznacza wyższą płacę. Osoby pracujące w przedsiębiorstwach zatrudniających do 250 osób uzyskują w Warszawie przeciętne dochody w wysokości 5700 zł brutto. Pracownicy większych firm mogą liczyć nawet o 1200 zł więcej - zarabiają około 6900 zł brutto. Większe firmy zazwyczaj oferują również więcej świadczeń pozapłacowych - na przykład prywatną opiekę lekarską i bony zakupowe na święta.

Jak obliczane są średnie zarobki? To tzw. mediana, która oznacza, że połowa badanych pracowników otrzymuje kwoty od niej niższe, natomiast druga połowa - wyższe. Niestety, kobiety ciągle jeszcze zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Panowie w stolicy mogli w ubiegłym roku liczyć na średnią pensję 6700 zł brutto, panie zaś - na 5700 zł.

Przeprowadzka w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy bywa najlepszą decyzją w życiu. Ale trzeba ją starannie przemyśleć, aby marzenie o wyższych zarobkach miało szansę się spełnić.

WP, źródło: Materiał Partnera / Aplikuj.pl
Fot. Materiał Partnera / Aplikuj.pl

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj